В годините след Първата световна война кръгове от Улмското гражданство започнали с построени от тях речни лодки или платформи да слизат по течението на Дунава, както с търговски цели, така и по повод спортни и занимателни събития. След Втората световна война свободното сдружение е уставно организирано в Дружество на приятелите на река Дунав . В годините 1982/83 дружеството построява кораб по старите занаятчийски правила на строителя Гебетсройтер на Атерзее в Австрия. Корабната конструкция дава възможност корабът да се транспортира като цяло по влак или по шосе. Гости за пътуването могат да бъдат предлагани само от членовете на дружеството. За член на дружеството може да бъде приет този, който е бил поканен два пъти и е взел участие в две пътувания с кораба. Още през 1976 и 1987 година Дружеството достига с кораба си до делтата на река Дунав. Целта и смисълът на тези традиционни пътувания съвпадат с идеите и стремежът на Община Свищов, а именно: Да се създават контакти и приятелства, които в последствие се трансформират в ползотворни партньорства.
На 13 и 14 юли 2005 г. представителите на Дружеството на приятелите на река Дунав бяха гости на град Свищов. Ръководството на Община Свищов предварително беше предоставило информация за общината, както и рекламни материали, което даде възможност на гостите сами да изберат архитектурно историческите забележителности на града, които представляват интерес за тях. По време на работна среща между д-р инж. Дитер Майер Келер, ръководител на немската група, и г-н Пламен Александров, зам.-кмет "Социална и интеграционна политика", река Дунав бе посочена като връзка между държавите от цяла Европа. Смисълът на пътуванията е опознаване културни, исторически и природни забележителности на страните, през които протича реката. Такива свързващи контакти между народите по поречието на река Дунав са в основата на нови партньорства. В хода на разговорите бяха потвърдени намеренията и на двете страни за работа в посока към сътрудничество между град Улм и град Свищов. Беше уговорено посещение в град Улм на представители от Община Свищов. Бяха набелязани основните въпроси, отнасящи се до обмяна на положителни практики в областта на административното управление и възможности за съвместна работа в различни сфери на икономиката.
В резултат от посещението бяха установени приятелски взаимоотношения между представители на двете страни - Германия и България. Беше популяризирано богатото културно, историческо и природно наследство на град Свищов. По време на разговорите всяка от страните обогати познанията си с информация от обществено-политически и икономически характер. Бяха положени основите на бъдещо сътрудничество в областта на административното управление и икономиката.
Дата на публикация: 08 август 2005
Номинации: 28
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg
[Номинирай]
назад