Изследването има за цел да разкрие новите предизвикателства пред общата политика на миграция в Европейския съюз и новата миграционна политика на България в контекста на присъединяването й към Съюза.
Основните изводи и препоръки в изследването отразяват новите тенденции в общественото и икономическото развитие в Европа: демографския дисбаланс и последиците за вътрешния пазар, бързото развитие на високите технологии и тероризма като основна заплаха за сигурността. Макар проблемът с емиграцията да е по-значителен за България в настоящия момент, като бъдещ член на Съюза страната ни трябва да вземе предвид тези процеси, да ги анализира и предприеме съответните мерки с цел да отговори адекватно на евентуален миграционен поток от трети страни.
Новият аспект в изучаването на миграцията се налага от предефинирането на концепцията за сигурност в Западна Европа, която наред със сигурността в икономиката и политиката и социалната сигурност включва нетрадиционни области като нелегалната имиграция и трансграничната престъпност.
Изследването беше представено на публична дискусия, организира съвместно от Центъра за изследване на демокрацията, Информационния център на Съвета на Европа и Международната организация по миграция с участието на представители на преподаватели и студенти, организации, които работят по въпроси на трафика на хора и защита правата на човека и медии. Основните тези от дискусията и публикацията намериха място в българските ежедневници 24 часа , Стандарт , Дневник , Сега и Марица днес , както и в специализираното предаване за европейска интеграция на Военния телевизионен канал.
Целта на проекта беше да запознае изследователи и студенти и широката българска общественост с връзките между миграционните процеси и проблемите на сигурността в страните от Европейския съюз и България. Особено внимание беше обърнато на разпространението на изданието, целящо не само да популяризира темата за миграцията, но и да спомогне за по-задълбочено разбиране и тълкуване на европейската интеграция и свързаните с нея процеси. Изданието беше изпратено до голям брой заинтересовани групи от експерти, чиято пряка дейност е свързана с европейската интеграция - академични институции, научни институти и неправителствени организации, информационни центрове и печатни и електронни медии. За разпространение на изданието бяха използвани центровете на Националната училищна мрежа, която включва около 780 училища от всички региони на страната, и на националната информационна мрежа Отворено общество .
За да достигне до широката българска общественост, изданието беше публикувано и в Интернет на:
уеб-страницата на Европейската програма на Центъра за изследване на демокрацията на адрес http://www.csd.bg/bg/artShow.php?id=4079
специализираната страница за европейска интеграция в уеб-портала Български портал за развитие (раздел Публикации) на адрес http://www.bulgaria-gateway.org/bg/118/
[Номинирай]
назад