Голямата разлика в нивото на информираност и компетентност по темата Евроинтеграция между големите градове и по-малките населени места, между администрациите на големи общини и на малки общини, между столичните журналисти и съответно журналистите от регионалните и местни медии бе предпоставка за търсене на възможност за преодоляване на тези различия. Именно затова насочихме усилията си към преодоляване на тези различия чрез предоставяне на достъпна информация по разнообразни пътища медии, интернет, семинари, работни групи, творчески занимания. Голямото доверие на хората към регионалните медии бе гаранция, че публикациите по различни теми от европейската интеграция ще се възприемат положително. До момента липсваше практика в нашата област за насочване вниманието на учениците към Европейския съюз, което се оказа предизвикателство за нас да ги включим като целева група. Целта ни беше да обхванем възможно по-голяма част от активната общественост и да предложим на всеки достъпен начин за информиране.
Проектът, финансиран по Комуникационната стратегия, бе с продължителност 6 месеца и се осъществи с изключителното партньорство на регионалните медии, които бяха от една страна целева група по проекта и, от друга канал за разпространение на информация за ЕС под формата на статии и резюмета. Редовната рубрика по проекта Европейски хоризонти към вестник Габрово днес публикуваше през четвъртък статии с образователна цел на теми като Общ пазар, институции на ЕС, човешки права, потребители и ЕС, програми за финансиране на ЕС, Ден на Европа и др.
Организирахме двудневен съвместен семинар за журналисти и представители на местната власт. В него взеха участие 43 души журналисти, кметове, председатели на ОбС, общински съветници, експерти от общините и областна администрация. Подобно мащабно събиране на представители на местната и четвъртата власт досега не бе осъществявано в област Габрово.
Основен момент, на който залагахме, бе достъпността на информацията и съобразяването с интересите на различни целеви групи. Именно затова реализирахме семинар с ученици от 11 и 12 клас на Националната Априловска гимназия, като ги запознахме с програма Младеж , възможностите за стажуване в Европейската комисия и Европейския парламент. Те научиха и как да подготвят автобиография по унифицирания европейски формат. За по-малките деца и ученици организирахме конкурс за детска рисунка на тема Европа мой дом . Най-добрата творба на 13-годишния Петър Бочуков от Габрово бе отпечатана като пощенска картичка и изпратена от името на Областния управител до регионални, национални и международни институции по случай Деня на Европа 9 май.
Цялата информация по проекта се качваше в WEB- сайта на Областна администрация Габрово, бутон Евроинтеграция . Той съдържаше както презентациите от двата семинара, така и информация за процесите на разширяване на ЕС, европейската младежка политика и програми, условията за прием на нови членове и друга полезна информация.
Бяха проведени 2 семинара със 74 участника, осъществихме 23 публикации в местния печат, 3 телевизионни предавания, 6 радиопредавания, отпечатахме и разпратихме 300 картички за Деня на Европа. В резултат на дейностите по проекта бяха стимулирани журналистите и служителите от публични администрации да участват в проекти на ЕС. Подобри се компетентността на журналистите в сферата на европейската интеграция и се повиши информираността на хората чрез публикации в медиите. Учениците бяха мотивирани и насърчени да разширяват знанията си за ЕС и да търсят начини за бъдеща реализация.
[Номинирай]
назад