Практиката е адресирана към няколко проблема, най-прекият от които е социалната дезинтеграция на децата с умствени затруднения от Дома. Децата от Дома, въпреки грижите на персонала, са в ситуация на затворена общност, която почти няма връзка с външния свят, още по-малко с млади хора. Чрез практиката този проблем в известна степен беше преодолян. Другата насоченост на практиката е стимулиране на благотворителността и нуждата обществото да осъзнае необходимостта от приобщаване на децата с увреждания (а и не само тях), защото за социалното развитие на една нация се съди именно по грижата и отношението към хората в неравностойно положение.
Акцията на Тръста на принцовете от Кеймбридж се финансира от местни спонсори, сред които са частни и държавни фирми, НПО, пожарна и полицията на английския град. Членовете на организацията са деца от проблемни семейства, които се нуждаят от помощ за адаптацията си в обществото. В програмата участват по собствено желание. Ръководителят на групата е пожарникар, който при акцията участва при рисуването на стенописите. Участието в проекта е начин децата инвалиди от България и младежите от Англия взаимно да си помогнат за социалната си интеграция. Децата и младежите научават много за себе си във взаимните контакти. Те са горди с това, което са направили в България. На свои ред, децата се радват на обновения коридор на дома и смятат, че с тези рисунки вече ще живеят тук като в приказка. На сбогуване гостите подариха на дома цифрова камера, спортни екипи и спални комплекти.
Най-важният резултат от практиката е социализацията на децата и младежите от двете страни България и Великобриятания. Установено е трайно сътрудничество с Тръста на принцовете , което ще продължи и в бъдеще.
[Номинирай]
назад