Практиката е част от проекта Декада Европа в Горна Оряховица , разработен във връзка с изпълнение на приоритетите на Община Горна Оряховица, по повод конкурса на Делегацията на Европейската комисия в България за честване Деня на Европа.
Партньори по проекта бяха Читалище Братя Грънчарови , Исторически музей Горна Оряховица, Сдружение Отворена култура , представители на местните печатни и електронни медии, както и на основните училища в града.
Дейностите по проекта Декада Европа в Горна Оряховица се проведоха в рамките на десет дни и включваха:
- информационни събития провеждане на дискусии, кръгла маса, семинар, подготовка и разпространение на рекламно-информационни материали;
- културни прояви и празненства - изложби, викторина, концерти, лекотлетически крос, туристически поход.
За да се предизвика интерес у жителите на общината, една седмица преди започване на декадата, в медийното пространство стартира излъчване на аудио и видео клипове, изработени специално за целта. Изработен бе и плакат, като основната идея беше той да символизира единството на древност, настояще и бъдеще и връзката с Европа. В плаката намериха място символите на града крепостта Ряховец и Божурът , портретите на бележити граждани, прославили България в Европа и света, снимка на изграденото от цветя европейско знаме. Плакатът и програма за събития по дни и мероприятия бяха разлепени на възлови места в града, във всички училища на територията на общината и в кметствата. Направени бяха стикери с флаговете на европейските страни, флагчета и балони със символа на ЕС. В Центъра на града, в близост до Историческия музей се засади цветен ансамбъл от теменужки изобразавящ знамето на обединена Европа.
Началото на поредицата от прояви бе дадено на 30.04.2004 г. пред сградата на общината с вдигане флага на Европейския съюз. На тържествената церемония присъстваха гости на общината, видни общественици, деца, ученици и много граждани. Мероприятието продължи с фолклорно музикална програма от НЧ Братя Грънчарови .
Открита бе изложба Европейски флагове , на която представиха свои рисунки ученици от IV VI клас. Две от училищата представиха групови творби: табло с карта на Европа, като флагът на всяка държава бе експониран; макет от стиропор, върху който беше нарисувана карта на Европа с флаговете на всички страни. Изложбата бе посетена от Консула на Русия Михаил Рева при неговата визита в Горна Оряховица, от много граждани и гости на общината.
Следващата проява бе концерт на вокална група Патиланци под надслов Нашите деца пеят за Европа . След концерта представители на училища Европа направиха занимателна промоция на своите продукти, съпътствана с викторина.
На четвъртия ден от Декадата в Младежки дом - Горна Оряховица се проведе викторина Познавате ли ЕС? . Във викторината взеха участие ученици от училищата в общината. По време на състезанието учениците трябваше да покажат знанията си за страните членки на ЕС и за държави, които предстои да влязат в съюза.
В рамките на проявите се проведоха лекоатлетически Еврокрос , туристически поход до природозащитената местност Божур поляна . Там бяха поставени пътепоказатели за различните екопътеки и символичен знак за пътя към Европа и бяха засадени 6 дръвчета ,като символ на броя на годините, които се чества Денят на Европа в България.
В Историческия музей беше открита тематична изложба Европа в началото на ХХ век през погледа на горнооряховчаните .
Информационните събития бяха кръгла маса Да преподаваме Европа , семинар със селскостопански производители и представители на агробизнеса. Основни теми на семинара бяха запознаване с програмите на ЕС в земеделието, с изискванията на ЕС за производство на селскостопанска продукция и др.
В Информационния център на общината на Гишето на предприемача бе представена брошура Популяризиране програмите на Европейския съюз за финансиране на малкия и среден бизнес . По местните електронни медии се излъчиха тематични блокове за Европейския съюз, за Деня на Европа - 9 май, за ролята на медиите в процеса на присъединяването.
Кулминацията на Декадата бе на 9 май Денят на Европа. Честването започна с откриване на гербовата зала в общината. Поредицата от публични прояви завърши с хепънинг, съпътстван с пищни фойерверки и илюминации.
Във връзка с проекта бе изготвено специалено приложение на местния седмичник в-к Устрем Европейски Устрем .
Благодарение на финансовата подкрепа от страна на Европейската комисия стана възможно нашата средна по-мащаб община да реализира поредица от културно-информационни събития за популяризиране на Деня на Европа 9 май, и на идеята за бъдещото ни присъединяване към ЕС.
Проектът бе финансиран от Програма ФАР 2002, Информационна и комуникационна програма, България , Проект EUROPEAID /114711/ D / SV / BG , Празник Ден на Европа.
- Повиши се общата информираност за предстоящата интеграция.
- Повиши се ангажираността на медиите, като те бяха основните организатори на дискусията за ЕС, и отразяваха всички събития по проекта.
- Предизвика се интересът у младите хора за тяхното приобщаване към общия Европейски дом. Увеличиха се инициативите на училищата за участие по различни проекти, повишиха знанията на учениците за страните членки на ЕС. В две от тях се утвърдиха СИП ЕВРОПА .
- Даде се възможност на представителите на малкия и средния бизнес да получат информация.
- Земеделските производители получиха допълнителна информация за изискванията, на които трябва да отговаря тяхната продукция, за възможностите за финансиране чрез Програма Сапард и фонд Земеделие . Започна изграждането на Сдружение на зеленчукопроизводителите.
И като обобщение на всичко, казано до тук, можем да кажем, че 9 май ще се превърне в традиционен празник на Община Горна Оряховица по нейния път към Обединена Европа.
[Номинирай]
назад