Европейската ориентация на България е основен външноикономически и политически приоритет на страната, а пълноправното и членство в ЕС е стратегическа цел, залегнала в основата на прехода към пазарна икономика и утвърждаване на демократично общество.
Истинското предизвикателство обаче се крие в усилията, приоритетно насочени към: ускоряване на икономическата реформа; укрепване на институционалния капацитет и целенасочено изграждане на институциите, необходими за прилагането на европейското право и за ефективното използване на средствата от новите механизми за финансиране на подготовката за членство в ЕС; подготовка на условията за функциониране на вътрешния пазар на ЕС; борбата с корупцията и организираната престъпност и развитието на контрола по границите; осъществяването на съгласувани с ЕС мерки в областта на околната среда и енергетиката.
Присъединяването на България към ЕС, не би било възможно, ако не получи подкрепата, разбирането и ангажираността на хората, защото, по думите на Жан Моне, Ние създаваме не коалиции от държави, а съюз от хора .
Тази подкрепа би била по-силна, мотивирана, динамична и прецизна, ако гражданите както в страните членки, така и в страните кандидатки са достатъчно информирани и подготвени. Да знаят какви са възможностите, ползите и пътищата за достигането им и какви трудности предстоят.
Така би се избегнал както еврооптимизмът, така и евроскептицизма. Опознавайки се все повече, бъдещите граждани на общия европейски дом ще отхвърлят голяма част от съмненията и подозренията и ще се постигне сближаване на базата на общоевропейските ценности. Откривайки богатството и разнообразието на европейските култури и традиции и празнувайки заедно, ще се повдигне самочувствието на хората и ще се формира чувство за европейска принадлежност.
В Община Разлог хората като цяло получават доста информация за ЕС и процеса на разширяване и присъединяване. Но информацията, идваща от националните медии, е обща, хаотична и не позволява на различните целеви групи и отделните граждани да открият онова, което интересува лично тях и от което биха имали полза. Няма местна институция или организация, която целенасочено се занимава с разпространението на тази информация и достигането й до гражданите.
Навлизането на Интернет преодолява до известна степен този проблем. Съществена пречка за получаване на пълна и своевременна информация обаче е недостатъчната компютъризация и владеенето на чужд език.
Чрез създадения по проект Разлог община модел Технологичен център общината подема мащабна информационна кампания.
Партньори са: Бизнес център Места , Център за икономическо развитие София, местни и регионални медии, Общински детски комплекс и граждани.
Подготвиха се серия информационни събития (публични лекции, кръгли маси, семинари, обществени дебати, конференции и др); културни прояви и празненства. Целта беше повишаване на информираността на местните общности относно практическите измерения на бъдещото членство на България в ЕС. Активно се включиха широк кръг граждани в различните дейности и изяви, посветени на 9 май - Деня на Европа, обособени в следните целеви групи: младежи; дейци на образованието, културата и спорта, представители на малък и среден бизнес, НПО и институции.
Кампанията бе съобразена с конкретните информационни потребности на жителите от общината. Проведе се анкета сред гражданите на Разлог и съставните села за уточняване на нагласите и потребностите им.
В седмицата, предшестваща 9 май, в инициативите се включиха и гости от гр. Солер, Франция.
В поредица радиопредавания Европа - обединена и обединяваща се , насочени към най-широка аудитория, се представи историческото развитие на Европейската интеграция, институциите на ЕС, принципите и политиката на съюза и процеса на разширяване и присъединяване на България. Открита бе постоянна гореща телефонна линия за мнения, въпроси и предложения от слушателите.
Всички инициативи се представяха широко сред обществеността чрез медиите и рекламните материали, за да се получи разбиране и реалистични очаквания.
Честването на Деня на Европа 9 май даде възможност на хората от общината да се почустват част от голямото европейско семейство.
Отделът по Евроинтеграция стана звеното, което насочваше и координираше съвместните усилия на местната власт, бизнеса и структурите на гражданското общество. Това институционализира и даде устойчивост на подетата кампания и гарантира успех.
Организираният в рамките на проекта празник за Деня на Европа 9 май е включен в Празничния календар на Община Разлог и ще се чества всяка година.
В подготовката, организацията и провеждането му участват голяма част от жителите на общината, представители на местната власт, институции, организации, сдружения, медии.
Самият празник е масов, с включване на жителите както от Разлог, така и от 8-те села. Честването на този празник заедно с всички европейски народи повишава самочувствието на хората от общината и мотивацията им да допринесат за изграждането на общия Европейски дом.
Проведените семинари, конференции, кръгли маси, диспути повишиха общата информираност относно ЕС и възможностите, които той предлага за контакти, работа, бизнес, образование, пътувания и просперитет на хората, защото целта на ЕС е да служи на своите граждани.
Повиши се информираността за изискванията на ЕС към предприятията от региона и се повиши конкурентноспособността им.
Беше издаден информационен бюлетин за инициативите в общината по повод 9 май, който ще продължи да се издава всеки месец и да информира хората за евроинтеграцията проблемите, успехите, предстоящите задачи, възможностите.
Чрез предоставената информация и публикуваните материали хората разбраха за това, което е постигнато до сега, и какво предстои занапред като ангажимент както на държавата, така и на всеки гражданин, институция или организация. Така ще се засили обществената ангажираност и подкрепа на процеса на евроинтеграция.
В Технологичния център беше създадена информационна банка за ЕС и възможностите за финансиране на проекти. Повиши се общинския капацитет за кандидатстване, управление и отчитане на проекти.
В общината се създаде звено за Евроинтеграция, което да разработва и подпомага реализирането на проекти по различни европейски програми. Започна реализирането на програма за побратимяване на Разлог с градове от ЕС.
Пред сградата на общината беше създадена цветна алея, символ на стремежа на гражданите Разлог да стане модерен европейски град.
[Номинирай]
назад