Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Дни на Европа по Дунава 2003
Асоциация на дунавските общини
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Интегрирането на България в общия европейски дом зависи и от активността и участието на широките слоеве на гражданското общество.

Преобладаващата част от членовете на АДО са малки общини, отдалечени от големите административни и областни центрове. Информираността сред населението по въпросите на Европейския съюз и неговото разширяване е недостатъчна. Това води до недоверие и скептицизъм у населението по отношение присъединяването на България към ЕС и се превръща в проблем, който забавя процесите на евроинтеграция на България.

Практика

Проектът си постави за цел по атрактивен развлекателен начин да приобщи голяма част от жителите на българските крайдунавски общини към идеята за Обединена Европа чрез поредица прояви, посветени на Деня на Европа 9 май 2003 г.

Предложените в проекта дейности и инициативи целяха: Да се провокира вниманието и интересът на широките слоеве на обществеността към въпросите на Европейския съюз и европейската интеграция; Да се популяризира сътрудничеството между местните власти от България, Румъния, Сърбия и Унгария, да се укрепи и разшири дейността на изградените Еврорегиони; Чрез разкриване потенциала на Дунавския регион да се привлече вниманието на наши и чуждестранни инвеститори; Да се подкрепи и насърчи самочувствието на местните общности и особено на младите хора като носители на общочовешки и европейски ценности.

При реализирането на включените в проекта дейности и събития се търсеше включването на повече жители от общините. Поради това проектът бе насочен към: деца и ученици; към студентска и младежка аудитория; към граждани от останалите възрастови групи; неправителствени организации; бизнес среди; представители на местните, регионални и национални медии, културни институции и други. Проектът ангажира вниманието и участието на местни, регионални, централни и международни органи и институции.

Дейностите по проекта включваха с ъбития с информационен характер като пресконференции, кръгли маси, дискусионни форуми, семинари, публични лекции, конкурс за есе и нформационни радиопредавания, две празнични издания на в-к ЕвроДунав , празнично издание на в-к Европа и ние и др.

Участие в тях взеха представители на министерства, активно ангажирани в процеса на интеграция на България към Европейския съюз, посланици на страни членки на ЕС, представители на Делегацията на Европейската комисия, посланици от Дунавските страни, народни представители, областни управители, кметове на общини, председатели на общински съвети, представители на местни власти от Румъния, Сърбия, Гърция и Унгария, ръководители на българо-румънско-сръбски Еврорегиони, жени на ръководни длъжности в централни и местни власти (общо 120 души). Дискусиите допринесоха за открояване на приоритетите за развитие на Дунавския регион, етапа на присъединяване на България към ЕС, възможностите пред Еврорегионите, ролята на жените в управлението и европейския опит, и др.

Два дискусионни форума - Обединена Европа в огледалото на моя свят в Козлодуй и Бъдещото на Европа е нашето бъдеще в Никопол - провокираха членовете на Младежката секция към АДО Дунав и ученици от средни училища в двете общини да направят оценка на своето място и роля в интеграционния процес. Унгарският опит в интегрирането на малцинствените групи бе споделен с представители на ромската общност от общини от Дунавския регион.

С цел провокиране на интереса и мисленето на средношколците, както и за да се подчертае значимостта и принадлежността на Дунавския край към европейската общност, се проведе конкурс за есе на тема Европа и ние . Резултатите от него бяха обявени, най-добре представителите се бяха наградени, а на най-добрите творби беше отделено място на страниците на вестника на Асоциацията ЕвроДунав и в изданията на общините.

В редица общини по Дунава се проведоха срещи с обществеността, на които се изнесоха публични презентации на тема Европа без граници .

За земеделските производители от общините от Асоциацията се проведоха два семинара на тема: Европейски стандарти за земеделската продукция и разработване на успешни проекти за предприсъденителните фондове . Семинарите стимулираха 100-те участници в разработването на идеи и предложения за проекти пред европейските финансиращи фондове.

Чрез възможностите и доброволното участие на четирите основни радиостанции във Видин, Козлодуй, Русе и Силистра и общинските радиоцентрове в Лом, Оряхово, Никопол, Свищов и Тутракан проектът се популяризира още в хода на подготовката му. Сдружение Европейски пространства 21 подготви информационен аудио клип за Деня на Европа, който се излъчваше от 2-ри до 9-ти май 2003 г., а опознавателната радиоигра-викторина Европейска минутка на тема Българската евроинтеграция от 10-ти до 15-ти май. Въпросите целяха да провокират любознателността и информираността на радиослушателите. В радиоиграта-викторина имаха възможност да участват слушатели от различни възрастови и социални групи. Победителите бяха наградени. В цялостното медийно отразяване на дейностите по отбелязването на 9-ти май Деня на Европа в общините по Дунава се включиха и местните и регионални печатни и електронни медии.

В рамките на проекта се проведоха развлекателни и увеселителни събития, спортни мероприятия, общински и училищни празненства, рисунки върху асфалт, детски спектакъл, младежка дискотека и кулинарен конкурс. Масовото участие на представители от различни социални и възрастови групи в тях създаде празнична атмосфера и допринесе за усещането на съпричастност у българина към общия европейски дом.

В Община Свищов се откри Информационен евроцентър. Акцент в проекта бе оформянето на Алеи на Европа в общините Гулянци, Никопол и Белене, символизиращи връзката ни с ЕС. Обществени и културни дейци, гости на празниците, младежки лидери и деца участваха в засаждането на дръвчета - по едно за всяка страна-членка на ЕС и едно, олицетворяващо България.

Резултати

Популяризиран бе Денят на Европа 9-ти май в общините членки на АДО.

Задълбочени бяха процесите на сътрудничество между българските и чуждестранните местни власти и организации, работещи в сферата на местното самоуправление.

Активно бе участието на младите хора в мероприятията, посветени на Деня на Европа.

Повишена бе информираността по въпросите на земеделската политика на ЕС.

Провокирана бе обществената активност и интерес към ЕС и процесите на българската евроинтеграция.

Иноватор: Мария Павлова
Дата на публикация: 31 март 2005
Номинации: 1
Мария Павлова
Изпълнителен директор
Белене - 5930
пл. България 23, ет.7, оф. 703, 704, 705, п.к. 14
Tel:0658/22940
Fax:0658/22940

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]