Традиционна форма за международно сътрудничество между две общини е побратимяването чрез подписване на Договор за побратимяване.
Резултатът от тази форма на сътрудничество в много случаи се изчерпва с обмяна на официални делегации. В партньорството участват само представители на местната власт, бизнес-средите и културните институции. Гражданите често не са добре информирани и не проявяват интерес кои са побратимените градове на Общината и какво произхожда от това. Липсва реален диалог между гражданските организации на побратимените градове.
Предоставянето на възможност на гражданите и техните организации сами да изграждат и участват в международни партньорства, носещи взаимноизгодна полза на обществеността на двата побратимени града, допринася за повишаването на ефективността от побратимяването, за ангажираността на гражданите в проблемите на сътрудничеството, както и за получаване на един нов източник на коригиращи идеи и предложения.
Община град Добрич е в партньорски отношения с общини от Държавите Русия, Унгария, Украйна, Турция, Македония, Румъния, Беларус, Китай, Великобритания, Полша, Гърция. За активизиране на гражданското участие и запознаване на обществеността с международните контакти се разработи Концепция за международно сътрудничество, придружена от план за действие. Акцент в новата концепция е партньорство на ниво граждански сдружения.
Първа стъпка бе установяване предмета на дейност на съответните НПО от Добрич и официална кореспонденция за определяне на еквивалентни организации от побратимените градове. Последващите действия бяха свързани със запознаване и представяне на двете страни. На среща на НПО от Добрич и експерта по международно сътрудничество бяха представени международните контакти на Общината, съществуващите тенденции и перспективите за развитие. На мултимедийна презентация, изработена на Power Point , присъстващите имаха възможност подробно да се запознаят с постигнатите до момента резултати от международната дейност на Община град Добрич. Представянето имаше за цел да подпомогне неправителствените организации в установяване на контакти с аналогични организации от други общини.
Предимството на изградените контакти на Общината, предвид предстоящото членство, е сътрудничеството с две общини-членки на ЕС Община Нови Сонч от Полша и Община Залаегерсег от Унгария. По време на презентацията и двете страни се обединиха около идеята, че заедно Местна власт и Неправителствени организации трябва да активизират тези партньорства. След проведената среща, беше разменена официална кореспонденция между побратимените градове и Община град Добрич и бяха получени адреси, лица за контакти и обща информация за действащи неправителствени организации. Те бяха предоставени на Неправителствените организации от Добрич, които в настоящия момент вече имат установени контакти и разработка на съвместни проекти и прояви.
По инициатива на Община град Добрич, в тясно партньорство с неправителствени организации, бяха изградени първите контакти между граждански сдружения от Добрич и Саратов Русия, Пинск Белорусия, Къркларели Турция, Залаегерсег Унгария, Нови Сонч Полша, Кавадарци Македония, Измаил Украйна, Констанца Румъния, Голмуд Китай.
- Община град Добрич има нова Концепция за международно сътрудничество, съобразена с предизвикателствата от предстоящото членство в ЕС;
- При разработване на Концепцията на Община град Добрич, гражданите и техните сдружения участваха и предложиха алтернативни идеи и решения за активизиране на международните контакти;
- Въвеждането на практика за установяване на контакти между неправителствени организации, разшири възможностите на гражданите да участват в културния, икономическия, образователния и социалния обмен на Общините;
- Партньорството между местни власти и неправителствени организации е добър начин за засилване на регионалното и местно самоуправление;
- Партньорствата засягат конкретни програми, опериращи на база проекти в рамките на ЕС;
- Обменът на опит между общини и неправителствени организации на страни членки на ЕС и кандидат членки ще допринесе за ефективното използване на ресурсите на Европейския структурен фонд.
Община град Добрич винаги е нареждала международното сътрудничество и партньорство сред своите приоритети. Резултатите от международните контакти и връзки носят реална полза на бизнеса, неправителствените организации и сдружения в града.
Дата на публикация: 06 октомври 2004
Номинации: 11
Валентина Димитрова
Младши експерт Международно сътрудничество и Протокол
Добрич - 9300
ул. "България 12
Tel:058/ 600 416
Fax:058/ 600 166
http://www.dobrich.org
[Номинирай]
назад