Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Община Сливен подписва първия договор за побратимяване с гр.Гера, област Тюрингия в Германия през 1965 г. Няколко години след това следват договорни отношения с гр.Тернопол Украйна и гр.Печ Унгария. За период от около 10-тина години се установяват връзки с градове от Полша и Чехия, които па различни причини не могат да доведат до конкретни действия в годините след демократичните промени в нашата страна от 1989 г. От началото на 90-те години процесът на побратимяване се активизира, като се сключват договори последователно с Община Кесаряни в гр.Атина Гърция, с гр.Воронеж Русия, гр.Светлогорск Беларус, Текирдаг Турция. В последните две години бяха привлечени и най-новите партньори на Община Сливен гр.Чунцин в Китай чрез посредничеството на руския град Воронеж и гр.Алба Юлия Румъния и Вилфранк Франция, посредством съвместната работа на Общината по проекта Аква фил на програмата Фар на Европейския съюз.
Практика

Денят на побратимените градове започна с официален прием при Кмета на Община Сливен г-н Иван Славов, на който той поздрави участниците в тази първа по рода си проява, като очерта нейните основни цели и намерението Денят да се превърне в традиционен и да предхожда Празника на Сливен 26 октомври Димитровден. По-късно във фоайето в сградата на Общината бе открита изложба от фотоси на тема: Приятели на Сливен с тенденция тя да се разширява с участието на фотожурналисти от побратимените градове. Изложбата проследява историята на повече от 35-годишната работа с побратимените на Сливен градове, представя договорите на оригиналните им езици, фотоси от градовете и най-важни събития и посещения на делегации по различни поводи.

Денят на побратимените градове продължи с работна конференция на тема: Практики при побратимяването , на която представители от посочените по-горе градове споделиха своя опит в работата си с градовете. Чрез тази дискусия се установиха първоначални контакти между представителите на градовете, които за първи път се събраха заедно. Унгарският град Печ покани всички побратими на Сливен на обща среща през септември следващата година. На нея са поканени всички градове партньори на гр. Печ, заедно с техните градове партньори, което предполага събирането на повече от 150 градове. Кметът на Община Сливен покани на подобна инициатива участниците, които да се съберат в Сливен с фолклорни състави от своите градове по време на 7-мия Детски международен фолклорен фестивал от 21 до 26 май 2003 г. Специално внимание беше отделено на възможността за по-тясно сътрудничество с българските общности в някои от побратимените градове. На форума присъства председателят на българското самоуправление в Унгария г-н Йордан Бонев, който получи дарение от българска литература и периодични издания от фондовете на общината за нуждите на българите там. Участниците бяха поканени и на Международния фестивал на детската книга на 9 и 10 май 2003 г., организиран от Регионалната библиотека Сава Доброплодни в Сливен.

Участниците в Деня на побратимените градове подписаха общ Меморандум за сътрудничество. Те изразиха подкрепата си за ежегодното провеждане на този ден, като израз на добронамереност на градовете участници и желание за партньорство помежду им. След края на форума бяха подписани конкретни договори за работа през следващата година Договорите са двустранни и имат за цел да активизират приятелските отношения в широк спектър от направления.
Резултати

Подписаният документ за партньорство дава възможност на градовете партньори на Сливен да осъществяват контакти помежду си, като по този начин той се превръща в своеобразна връзка между Европа и Азия, между европейските градове и градовете от бившия Съветски съюз. Особен интерес представляваше приятелството с гр. Чунцин в Китай и гр. Текирдаг в Турция.

Денят на побратимените градове завърши с тържествен концерт, на който присъства Президента на Република България г-н Георги Първанов.
Иноватор: Лидия Чакърова
Дата на публикация: 10 ноември 2002
Номинации: 25
Лидия Чакърова
Директор Дирекция АПИО
Сливен - 8800
бул. Цар Освободител 1
Tel:(044) 22 443
Fax:(044) 662 350

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]