Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Традиционно добрите пратньорски взаимоотношения между общините от Добричка и Силистренска област и окръзите Кълъраш, Констанца и Яломица от Румъния насърчиха представителите на местните власти да стартират изграждането на структура, подпомагаща разработката и реализирането на местни проекти.

След предварителни проучвания е решено общините от българска страна да се обединят в нестопанска организация Асоциация за трансгранично развитие и сътрудничество, която да координира връзките между тях и да ги представя на международно ниво. Асоциация Дунавска Добруджа е учредена на 30 май 2001 г. между 13 общини от Добричка и Силистренска област и четири неправителствени организации.

Практика

На 15.12.2001 г. 13 общини от Добричка и Силистренска област и окръзите Кълъраш, Констанца и Яломица от Румъния правят първото си практическо влизане в сферата на трансграничното сътрудничество по Европейски образец. На този ден беше обсъден и приет Устав на Еврорегион Долен Дунав , изработен според европейсксото законодателство и опит в регионалното сътрудничество.

На 15 ноември 2001 в град Кълъраш , Румъния се състои официалното подписване на Споразумение за учредяване на Еврорегион Долен Дунав. На церемонията от българска страна присъстват Георги Панайотов, Главен референт на България за Румъния към Министерство на външните работи, Юлия Стефанова, представител на НСОРБ, Ина Райчева, координатор във ФРМС, и представители на областна управа.

При изработване текста на Устава и определяне на органите на Еврорегиона българи и румънци получават международна техническа помощ и консултации. Със съдействието на ФРМС и НСОРБ двама представители на Oбщина Силистра, инж Иво Андонов кмет и Диана Бебенова-Николова, гл. eксперт Международни програми и сътрудничество , влизат в състава на българската група, поканена за участие в Конференцията по трансгранично сътрудничество в град Жешув, Полша.

Събитието е организирано от Фондацията за подкрепа на местната демокрация и финансирано от Американската агенция за международно развитие в Полша. По време на дискусиите са обсъдени въпроси относно институционализиране на структурата на Полските еврорегиони, финансиране на регионални проекти и влиянието на регионалното сътрудничество върху местното самоуправление. Изводът, който се налага от конференцията е, че представителите на местното самоуправление в балканските държави е необходимо активно да си сътрудничат с Пакта за стабилност, Съвета на Европа и Програма Фар, за да получат финансиране на еврорегионални проекти.

Това основно послание, както и споделеният опит са успешно приложени при финализиране на процедурата по учредяване на Еврорегиона и стартиране на първите съвместни проекти. Международното сдружение:
1. се оглавява от председател, избиран на ротационен принцип за една година,
2. Съвет на Еврорегиона законодателен орган, съставен от по 3 представители от българска и румънска страна, които вземат решения чрез консенсус
3. Работни комисии и Секретариат - изпълнителни органи, в които влизат равен брой представители на общините

За първи председател на Долен Дунав е избран Михай Арбаджик, председател на Общински съвет, Кълъраш. Център от българска страна е гр. Силистра. Еврорегион Долен Дунав се различава от другите два в транспортно отношение по наличието на сухоземна държавна граница. През нея преминава втората железопътна линия, свързваща България и Румъния. В сравнение с останалите два Еврорегиона, тук възможностите за пресичане на границите са по-добри това е граница с най-малко разстояние между трите гранични пропускателни пунктове.
Резултати

На практика съвместните работни срещи по изграждането на юридическата рамка на Долен Дунав подпомагат разработването и представянето пред програма ФАР /направление Трансгранично сътрудничество / на проекта за изграждане на модерна фериботна връзка между двата бряга в долното течение на реката.

Еврорегионът, който обединява около 1.5 милиона население е отворена система и към него могат да се приъединяват други общини от България, Румъния , както и трети страни. В този аспект съществува идеята за мегапроект транспортен коридор Турция Молдова, който по първоначална експертна оценка би донесъл на всяка страна-участничка около 1,8 милиона евро печалба на година, а реализацията му би предполагала задължително изграждане на мост с жп връзка.
Иноватор: <br>Иво Андонов, Кмет<br>Диана Бебенова, Гл.експерт Международни програми и сътрудничество
Дата на публикация: 06 септември 2002
Номинации: 8
<br>Иво Андонов, Кмет<br>Диана Бебенова, Гл.експерт Международни програми и сътрудничество

Силистра - 7500
ул. Симеон Велики 33
Tel:(086) 228 05, 252 86
Fax:(086) 2 21 12
http://www.bulgaria.domino.bg/silistra

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]