Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 1999 г. двама представители на Ноу-Хау Фонда на Британското правителство посещават Община Кърджали и се запознават със състоянието и проблемите на системата за управление на твърдите отпадъци (УТБО) в общината. Визитата е организирана по инициатива на Асоциацията на еколозите в България и представители на Британския Ноу-Хау Фонд. На фона на привеждане на българското законодателство за отпадъците в съответствие с европейското се отчита, че по-трудната част е внедряването му в практиката. Законодателят възлага изпълнението на тази задача на общините. Това е една от причините за изготвяне на проект за управление на твърдите отпадъци, който се осъществява в две пилотни общини - Лом и Кърджали. След проведения във Великобритания конкурс фирма Entec UK Ltd печели конкурса за реализацията на проекта.
Практика

Фирма Entec UK Ltd създава централен офис в София и местни офиси в градовете Кърджали и Лом. Екипите, съставени главно от български специалисти, работят под ръководството на английски експерти.

Основно преимущество на проекта е създаването на съвместни работни екипи със специалистите от Общинска администрация в направленията опазване на околната среда , инвестиции и проекти , финанси , връзки с обществеността . Така ефективно се съчетават новите европейски практики с опита на общинските специалисти за намиране на най-адекватните за българската действителност законосъобразни решения. Наличието на независим консултант, ангажиран с проблемите на общината, спомага за обединяване на заинтересованите среди на обществеността и за по-лесното намиране на компромисни и полезни решения.

Новост е и намирането на решения за ефективно управление на отпадъците в селата на Община Кърджали. В разнообразни инициативи, подкрепени финансово по проекта, са ангажирани и децата, и учениците от общината. Съвместната работа се отразява благотворно на екологичното им възпитание. Проектът ще продължи и през 2002 г.
Резултати

Досега съвместно бяха подготвени Стратегия на Община Кърджали за привеждане на системата за УТБО в съответствие със съвременното българско законодателство, тръжните документи за възлагане на обществена поръчка за почистване на местата за обществено ползване, сметосъбиране, извозване и депониране на твърдите битови отпадъци, обосновка за размера на таксите за битови отпадъци. Предложено е да се създаде регионално санитарно депо, чийто технически проект е готов в края на 2001 година.
Иноватор: <br>Румен Димитров, Кмет<br>Теодора Вълчева, Мениджър по проекта за гр. Кърджали
Дата на публикация: 01 декември 2001
Номинации: 21
<br>Румен Димитров, Кмет<br>Теодора Вълчева, Мениджър по проекта за гр. Кърджали

Кърджали - 6600
бул. България 41
Tel:(0361) 2 90 09
Fax:(0361) 2 64 25

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]