На 13 юли 2007 г. В София Фондацията за реформа в местното самоуправление проведе национална конференция "Успешни практики за подобряване на социалната среда". Конференцията обобщи резултатите на Програма "Подобряване на социалната среда", реализирана от ФРМС в общините Бобов дол, Брацигово, Годеч, Ихтиман, Костенец, Кресна, Пещера, Сапарева баня, Сопот, Струмяни с финансовата подкрепа на Фондация "Чарлз Стюарт Мот" през последната година и половина. В конференцията участваха над 70 представители на общини, национални и местни НПО, читалища, донорски програми, на държавни агенции, министерства и Министерски съвет.
На конференцията Красимир Попов, директор Дирекция "Предприсъединителни фондове, международни програми и проекти", МТСП, представи възможностите за провеждане на успешна социална политика в контекста на бъдещото присъединяване на страната ни към Европейския съюз.
Мария Петкова, директор на Фондация "Лале", сподели впечатления от работата на българските НПО в социалната сфера и от провеждането на първия конкурс "Проект на годината в социалната сфера '2005".
Росица Райчева, ФРМС, представи методологията и дейностите по Програма "Подобряване на социалната среда", както и някои основни изводи и препоръки, направени от екипа на ФРМС в процеса на реализацията й.
Програма "Подобряване на социалната среда" на ФРМС/Мот дава уникалната възможност на активни членове на местната общност да извървят целия процес от обучение (по теми като подготовка на успешни проекти, развитие на местните общности, участие на гражданите в процеса на вземане на решения на местно ниво и др.), през подготовката до реализацията на малки проекти и финансовото и техническото им отчитане.
Практиката на ФРМС доказва, че този подход е изключително плодотворен и необходим с оглед бъдещото развитие на селските райони и прилагането на подхода ЛИДЕР в България. Изграждането на местен капацитет, особено в общности, където до този момент е било направено малко или почти нищо, дава самочувствие на местните хора да гледат напред с по-голяма увереност в собствените си сили и в бъдещето.
Екипът на ФРМС е убеден, че макар да остават няколко месеца до края на работата по Програмата, вече със сигурност може да се твърди, че са постигнати устойчиви резултати, тъй като о бщностите от пилотните общини, с техническата и финансова помощ на Програмата:
- постигнаха консенсус за приоритетите в своята социална политика;
- придобиха практически умения за осъществяване на конкретни съвместни действия; придобиха опит във всички фази от цикъла на проекта;
- изградиха или поставиха основите на изграждане на механизми за предоставяне на социални услуги и включване на подпомаганите лица и групи в живота на общността;
- изградиха мрежа от местни НПО.
На базата на прилагането на методологията на Програмата и утвърждаването й като работещ модел на развитие на социалния капитал на местно ниво, екипът на ФРМС формулира следните две препоръки:
1. Местните власти да осъзнаят ролята на местните граждански групи и да им дадат възможност за реализация на свои проектни идеи чрез създаване на
Общински проектен фонд, който на конкурсен принцип да финансира местни инициативи.
Това ще:
- укрепи местния капацитет и общински, и граждански;
- ще реши конкретни местни проблеми и ще подобри условията на живот;
- укрепи партньорството като принцип на работа;
- мотивира доброволния труд;
- включи местния бизнес като корпоративен гражданин;
- ще направи реално включването на гражданите в местното самоуправление;
- създаде фундамент за работа в условията на Структурните фондове на ЕС и реализацията на Националната програма за развитие на селските райони 2007 2013 г.
2. Прилагането на подхода "учене чрез правене" и на принципа "отдолу нагоре" при изработване на политики и програми на национално, регионално и местно ниво ще допринесе за устойчиво местно развитие чрез овластяване на местните хора, развитие на местния социален капитал и решаване на местни проблеми от местните хора.
Втората сесия на форума бе посветена на представяне на реализираните в рамките на Програмата проекти от техните координатори.
В категория "Преодоляване на изолацията на селата" Стоянка Иванова, секретар на Народно читалище "Сергей Румянцев", с. Капитан Димитриево, Община Пещера, представи проекта "ЧОВЕК: Читалището - Отворени Врати за Европа и Комуникация", и Наско Милев, кмет на с. Сливница, Община Кресна, сподели резултатите от реализацията на проект "Образованост - ценност и необходимост за развитието на младите хора в с. Сливница", реализиран от Читалище "Гоце Делчев" - Сливница.
В категория "Култура, бит, традиции" Ирина Коляндова, асистент по проекта, зарази аудиторията с вълнението и радостта от реализирания от "Клуб на жената" - Сапарева баня проект "Базар на традициите".
В категория "Местни политики за подобряване на социалната среда" Надя Търпова от Бизнес център - Пещера представи методологията и усилията за утвърждаването на гражданското участие в местното самоуправление чрез подготовка на Общинска социална стратегия, приета от ОбС - Пещера през май 2006 г.
В категория "Интеграция на малцинствата" Мария Златкова, секретар на Читалище "Развитие" - Пещера представи проекта "Клуб "Етническа култура", с който в общината се утвърждава работещ модел за диалог и съвместна работа на етническите групи.
В категория "Социални услуги и подобряване на жизнената среда за хора с увреждания" Маргарита Пармакова представи работата по проекта "Не ни забравяйте" - Дом за деца с умствена изостаналост, с. Горна Козница, Община Бобов дол. Сдружението на родители на деца с физически и умствени увреждания "БЪДЕЩЕ 2002" - Сопот бе представено от Мария Нешева, която разказа за новите възможности, които получиха сопотските и карловските деца чрез проект "Ангажираност на деца в неравностойно положение през свободното им време чрез овладяване на приложни изкуства".
В категория "Здравно образование" инж. Петя Георгиева, главен експерт "Евроинтеграция", Община Брацигово, сподели опита на Центъра за устойчиво развитие на Община Брацигово в реализацията на нестандартния по всички представи проект "Повишаване на здравната културата на населението по отношение на воденето на ефективна борба с вредителите по домашните животни".
В категория "Младежки инициативи" бяха представени два проекта: Светла Пецева, Читалище "Братя Миладинови" - с. Микрево, Община Струмяни, разказа за сформирането и първите стъпки за изграждане на капацитет на младежка организация "Младежка инициатива за Струмяни"; бе представена и работата по проект "Екипи "SOS - приятели" на Училищно настоятелство към Основно училище "Христо Ботев" - Сапарева баня.
Ивелина Попова, ученичка в VI клас, и Илияна Калдръмова, ученичка в VII клас на ОУ "Св. Иван Рилски", с. Ресилово, Община Сапарева баня, макар и притеснени, споделиха за създаването на 4 екипа "SOS - приятели" в общината и многобройните им срещи с техни връстници по актуалните за младите хора теми: конфликти, агресия и вредата от употребата на наркотици.
Аудиторията спонтанно ръкопляска при представянето на всеки проект.