Покана за НПО
прегледана: 5278
Фондацията за реформа в местното самоуправление съвместно с Община Пазарджик и район Оборище, Столична община, започна изпълнението на проект “Принципите на добро управление: гражданите и местните власти - сближаване на позициите”.Проектът се финансира от Bulgaria Fund.
Конкретни цели на проекта са:
1. да предложи конкретни промени във вътрешно-административните процедури на местната администрация с оглед постигане на по-голяма прозрачност и достъпност и по-добро прилагане на принципите на добро управление; и
2. да повиши разбирането на прилагането на принципите на добро управление и да активира местните общности за изпълнение ролята на коректив в работата на местната власт, и чрез изпълнение през 2009 г. на два подбрани на конкурсен принцип тримесечни проекта на местни организации (всеки на стойност 4000 щ.д.).
За анализа на актуалната ситуация и предложението на бъдещи мерки за по-ефективна и прозрачна местна власт от ключово значение за нас е Вашият поглед върху прилагането на принципите за добро управление от Община Пазарджик и Район Оборище.
Обръщаме се към Вас с молба да попълните приложения въпросник (4 стр.), като впоследствие ще разчитаме и на Вашето участие в дискусионна среща.
За повече информация: Росица Райчева, [email protected]
Въпросник за НПО от Община Пазарджик
Въпросник за НПО, разположени или желаещи да работят на територията на район Оборище, СО
Въпросник за НПО от Община Пазарджик
Въпросник за НПО, разположени или желаещи да работят на територията на район Оборище, СО
На Конференцията във Валенсия през октомври 2007 г. европейските министри на местното и регионално развитие официално приеха Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво. Стратегията беше подкрепена от Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа с Резолюция (2007-239) и от Парламентарната асамблея и Конференцията на международните неправителствени организации. През февруари 2008 г. Стратегията бе официално одобрена и от Комитета на министрите на СЕ.
Всички страни-членки бяха поканени да се възползват от постановките на Стратегията по отношение на доброто управление, като започнат прилагането на нейните инструменти и същевременно като осъществяват други подходящи специфични инициативи или действия, насочени към усъвършенстване на управлението на местно ниво.
12 принципа на добро управление:
- Честно провеждане, представителност и обществено участие по време на избори, участие на гражданите в управлението
- Отзивчиво и непрекъснато във времето се посрещат нуждите и очакванията на гражданите
- Ефикасност и ефективност
- Откритост и прозрачност
- Върховенство на закона
- Етично поведение
- Компетентност и капацитет
- Иновации и отвореност за промени
- Устойчивост и дългосрочна ориентация
- Стабилно финансово управление
- Защитени граждански права, липса на дискриминация
- Отчетност
Прикрепени файлове