Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

За Асоциацията на дунавските общини Дунав въпросът за трансграничното сътрудничество с румънските местни власти е един от основните приоритети.

В средата на 1996 г. със съдействието на Националния център за териториално развитие АДО Дунав установява контакти с представители на Съвета на Европа и инициира провеждането на първите официални срещи между български и румънски местни и регионални власти.

Началото на официалните общи срещи по ТГС е поставено на двата форума през 1997 г. в Турну Мъгуреле и Русе. Последвалите ги конференции, семинари и работни срещи в Русе, Козлодуй, Гюргево, Видин, Свищов, Александрия, Силистра, Калъраш, Зимнич и др. доразвиват желанието за установяване на устойчиви трансгранични връзки и изграждане на Еврорегион.

Приетите декларации и подписаните споразумителни протоколи са основата, върху която Смесената българо-румънска работна група подготвя необходимата документация за изграждане на четири Еврорегиона.
Практика

Задълбочаването и развитието на пълноценно сътрудничество между съседните страни в рамките на общоевропейското сътрудничество през последните години придобива все по-голямо значение. В този смисъл развитието на сътрудничеството между България и Румъния, разглеждано на фона на процесите на интеграция в Европа, в периода на стартиране на преговори за членство на двете страни в Европейския съюз е много необходимо и актуално.

В края на 2000 г. и началото на 2001 г. година, в резултат на активната дейност от страна както на Асоциацията на Дунавските общини, така и на самите общински ръководства в центровете на Еврорегионите от българска страна, а именно Видин, Свищов, Русе и Силистра, са подписани следните документи:

- Споразумение за трансгранично сътрудничество между Сдружение Еврорегион Дунав Юг и Асоциация Дунаря де Суд .
Създадено за осъществяване на съвместни социално-икономически програми за развитие, за подобряване на сътрудничеството между местните погранични общности, за решаване на общите трансгранични проблеми.

- Еврорегион Дунавска Добруджа .
Създаден е между местните власти, бизнес структурите, неправителствените организации от областите Силистра и Добрич, обединени в Асоциация за трансгранично сътрудничество Дунавска Добруджа и местните и регионални власти от окръзите Калъраш, Констанца и Яломица от Румъния.

- Еврорегион Дунав 21 , обединяващ три съседни региона Видин Калафат - Зайчар.

- Еврорегион Русе-Гюргево , обхващащ териториите на общините Русе и Гюргево.
Създаден с цел насърчаване на местното икономическо развитие, и по-специално насърчаване на връзките между организациите и бизнеса в Русе и Гюргево и насърчаване на малкия и среден бизнес в областта на селското стопанство.
Резултати

Утвърждаване ролята на Асоциацията на Дунавските общини в инициирането, поддържането и разширяването на трансграничните контакти с румънските местни власти.

Установени съвместни контакти между гранични и съседни на тях общини от двете страни на р. Дунав и сключени двустранни протоколи и споразумения за сътрудничество.

Предприети стъпки в областта на културното и икономическото сътрудничество.

Институционална подкрепа от страна на АДО Дунав на българо-румънските Еврорегиони:
- организиране и предоставяне на обучение на управителните органи и персонала на Еврорегионите;
- оказана експертна и консултантска помощ;
- осигурено обучение в разработването на проекти.

Утвърден международен авторитет на АДО Дунав .
Иноватор: Мария Павлова
Дата на публикация: 01 декември 2001
Номинации: 21
Мария Павлова
Административен сътрудник
Белене - 5930
пл. България 23, ет. 7, офиси 703, 704, 705, п.к. 14
Tel:(0658) 22940, 22760
Fax:(0658) 22960

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]