Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за проекта възникна като естествено продължение на проекта за разработване на финансов план за поддръжка и управление на уличната и общинска пътна мрежа, който беше осъществен от Община Велико Търново и Община Пловдив, както и от няколко други български общини в предходни фази на Програмата за техническо побратимяване. Изготвянето на програма и финансов план за управлението им се наложи, тъй като мостовете и мостовите съоръжения са част от уличната и пътна мрежа, а състоянието им до голяма степен определя възможността за ползване и експлоатационните качества на пътищата и улиците като цяло.

Практика

Целите на проекта бяха:

  1. Краткосрочна цел: Създаване на досиета за обектите и документация за всяко мостово съоръжение. Определяне на необходимостта от ремонти и срокове за изпълнението им с оглед осигуряване на сигурността на съоръженията и тяхната безопасна експлоатация. Разработване на финансов план за управление на необходимите ремонти за всяко съоръжение.
  2. Дългосрочна цел: Чрез използване на различни механизми за финансиране общината да осигури дългосрочна ефективна поддръжка на мостовите съоръжения за осигуряване на безопасната им експлоатация.

Община Велико Търново (а такава е картината и в останалите български общини) не разполагаше със систематизирани данни и изследвания за техническото и експлоатационно състояние на мостовите съоръжения, преди да започне работа по проекта. В резултат на обмяната на опит с американските колеги от Голдън, Колорадо, пристъпихме към паспортизация и подробно описание на техническото състояние на мостовите съоръжения. Поради сравнително големия им брой на територията на общината (около 200) възприехме вариант за паспортизация и картиране в GIS среда. Систематизирахме наличните данни и по този начин бе възможно да определим нуждите от обследване – за кои съоръжения, в каква степен и кога да бъде направено. Голямото количество информация, която следваше да бъде събрана и анализирана наложи разработването на структурирани бази от данни. Те в бъдеще могат да продължат да се попълват и разширяват.

Резултати

1. Пълно картографиране на общинската пътна мрежа и разположените по нея мостове и мостови съоръжения.

2. Систематизиране на база данни с паспортите на съоръженията.

3. Интегриране в GIS среда и визуализиране на информацията по различни принципи.

4. Определяне на цените и ориентировъчните разходи за проектиране, ремонт и реконструкция.

Поради големия обем на работата по всяко едно съоръжение, до края на юни 2007 г. няма да има окончателен вариант на програмата и плана за финансово управление. Те ще бъдат завършени след събиране и обработване на данните за всички съоръжения.

За контакти:

Община Велико Търново

Динко Кечев,

началник отдел “Техническа инфраструктура”

Дирекция ТСУ

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 22 юни 2007
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]