Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Трансграничното сътрудничество в пограничните райони или презграничните области е с дълга традиция в Европейския съюз. Основната цел на трансграничното сътрудничество е премахването на граничните бариери, ограничения и други фактори, които допринасят за отделянето на общностите в граничните райони.

Водеща роля в трансграничното сътрудничество между България и Румъния има Асоциацията на дунавските общини Дунав . Тя е основен инициатор на подписаното споразумение между България и Румъния на 19 април 2000 година в Гюргево, с което Свищов е определен за център на един от трите Еврорегиона. От встъпването си в длъжност до този момент председател на Управителния съвет на АДО Дунав е кметът на Община Свищов.
Практика

Община Свищов започна да търси пътища за задълбочаване на връзките между двата бряга и тяхното институционализиране още преди подписването на споразумението в град Гюргево. Общинският съвет на гр. Свищов с Решение 91 от 14.03.2000 г. упълномощава кмета на общината да води преговорите с румънската страна за учредяване на Еврорегион с център град Свищов.

В началото на април 2000 г. е сформиран екип от експерти от общинската администрация и общински съветници, който да води преговорите с румънската страна. Екипът се обръща за съдействие към Лъчезар Тошев, председател на българската делегация в Постоянната Асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), който изпраща богат набор от информационни материали, свързани със създаването и управлението на трансгранични структури.

През лятото на 2000 г. се осъществяват множество срещи между представителите на местните власти на двете страни за обсъждане на бъдещото трансгранично сътрудничество. В края на август българският екип започва работа по организирането на колоквиум Трансгранични Еврорегиони между България и Румъния , който се провежда през ноември 2000 г. С Резолюция 104 (2000) Конгресът на местните власти и региони в Европа подкрепя организирането на колоквиума в гр. Свищов.

През септември се провеждат две срещи. Първата е с кмета на град Зимнич г-н Първу, на когото е представена подробно идеята и структурата на бъдещия еврорегион. В края на месеца делегация, водена от управителя на област Велико Търново г-н Дочев, посещава областната управа в град Александрия, където се организира среща с префекта на областта Телеорман и председателя на областния съвет. Българската делегация излага намеренията за създаване на Еврорегион, който да включва от българска страна общините Свищов, Белене и Никопол, а от румънска Зимнич, Турну Мъгуреле и Александрия. Отправена е покана за участие в колоквиума на 3 ноември в град Свищов, организиран с финансовата подкрепа на Полския ноу-хау фонд и Програма Инициатива местно самоуправление на ААМР. На колоквиума е представен европейският опит в трансграничното сътрудничество, правните инструменти на Съвета на Европа и законодателната практика в областта на трансграничното сътрудничество.

Копия от подписания меморандум са изпратени до Министерския съвет на Република България, Съвета на Европа, Асоциацията на Европейските погранични региони и Конгреса на местните и регионални власти в Европа към Съвета на Европа.

Съвместно с румънската страна българските представители на бъдещия Еврорегион посещават Полша по покана на Полския Ноу-Хау Фонд, с цел запознаване с дейността на полските еврорегиони. С помощта на г-н Лъчезар Тошев идеята за трансгранично сътрудничество е споделена в Съвета на Европа, откъдето са получени редица писма, одобряващи учредяването на Еврорегион Дунав-юг .

През февруари 2001 г. се провеждат няколко срещи с румънските партньори с цел уточняване на организационната структура на бъдещия Еврорегион. На 1 март 2001 г. в град Александрия, център на областта Телеорман, е подписан Протокол, с който двете страни окончателно определят наименованието, членството и организационната структура на Еврорегиона. Съгласно този протокол наименованието на еврорегиона е Еврорегион Дунав-юг . Негови членове от българска страна са Община Свищов, Община Никопол и Община Белене, а от румънска град Зимнич, Община Александрия, Община Рошиори де Веде и Община Турну Мъгуреле.
Резултати

Основните принципи, върху които се гради създаването на Еврорегиона са залегнали и в споразумението за трансгранично сътрудничество:
предприемане на взаимно изгодни трансгранични дейности;
търсене на решения за общи трансгранични проблеми и сближаване на населението от двете страни на границата;
желание за подобряване на сътрудничеството между граничните местни и регионални власти в дух на добросъседство, откритост и солидарност;
контактите между регионите да се решават в духа на Европейската рамкова конвенция за трансгранично сътрудничество на Съвета на Европа от 21 май 1980 г. и нейния допълнителен протокол, открит за подписване в Страсбург на 9 ноември 1995 г.

Като признание за положените усилия за прокламиране на европейските идеали в трансграничното сътрудничество Съветът на Европа награждава Община Свищов с Европейска диплома. На 27 септември 2001 г. в сградата на ПАСЕ в Страсбург, Франция, кметът на Община Свищов Станислав Благов получава лично от Генералния секретар на ПАСЕ Валтер Швимер първата за община от бившия източен блок Диплома с признание за усилията, положени за създаването и прилагането на европейските ценности.
Иноватор: <br>Марин Маринов, Зам. кмет<br>Стоян Парашкевов, Гл. експерт Интеграционни връзки
Дата на публикация: 01 декември 2001
Номинации: 22
<br>Марин Маринов, Зам. кмет<br>Стоян Парашкевов, Гл. експерт Интеграционни връзки

Свищов - 5250
ул. Цанко Церковски 2
Tel:(0631) 25 533
Fax:(0631) 255 04

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]