Независимо от установените партньорски отношения между Смолян и Ксанти все още продължава да е налице недостиг на информация за туристическия продукт в двете общини. Това , от своя страна , рефлектира върху бро я туристи от Гърция, респективно от България, избиращи за място на почивка Смолян или Ксанти. До момента и двете туристически дестинации предлагат своя туристически продукт поотделно, а не заедно, което би било една успешна бъдеща стратегия за привличане на по-голям брой туристи.
В Стратегията за икономическо развитие на Община Смолян сериозно място е отделено на трансграничното сътрудничество с оглед бъдещото членство на България в Европейския съюз. То е немислимо без установяването на добросъседски приятелски отношения между България и Гърция.
Между Смолян и Ксанти на 27.09.1995 г. е подписан договор за побратимяване. Осъществявани са срещи между представители на местните власти от двете общини, както и инцидентни гостувания на творчески групи. Но като цяло жителите на Смолян и Ксанти не познават културата, бита и традициите на съседа си. Общото историческо минало на хората от този регион и реалната възможност за общо бъдеще в Обединена Европа налага активизирането и задълбочаването на установените вече контакти между хората, живеещи от двете страни на границата, с цел установяване на дългосрочно сътрудничество между тях.
Проектът Опознай съседа си беше реализиран от Асоциацията на родопски те общини (АРО) в партньорство с Асоциация пограничен регион Делта Родопи ( Гърция ) и Община Смолян. Проектът беше финансиран по програма ФАР - Трансгранично сътрудничество България-Гърция ( Фонд за малки проекти ).
Журналисти, кореспонденти и туроператори от Смолян и Ксанти бяха основната целева група по проекта. Те взеха участие в разменните информационно-рекламни посещения в Смолян (България) и Ксанти и Кавала (Гърция), които целяха опознаване на културно-историческото наследство, бита и обичаите на съседите, живеещи от другата страна на българо-гръцката граница. След посещенията бе направена широка медийна кампания в Смолян, Ксанти и Кавала чрез журналистически материали, репортажи и предавания на местни, регионални и национални медии от Смолян, Ксанти и Кавала: в. Родопски вести ; в. Отзвук ; регионална кабелна телевизия Фотон -К , радио Чан , радио Веселина , информационен бюлетин на АРО, а също и в. Кафимеринос типос , в. Ксирафи , в. Тракийски новини и регионална кабелна телевизия Канал 6 .
На кръгла маса местни власти и журналисти дискутираха проблемите на трансграничното сътрудничество, като особено бе подчертано, че поради липсата на ГКПП изминаваме около 600 км до Ксанти, въпреки че разстоянието от Смолян до там е само 80 км.
От декеври 2004 г. АРО реализира проекта По следите на Орфей и Демокрит , който също е финансиран по програмата ФАР-Трансгранично сътрудничество България-Гърция. В този проект отново участват журналисти и кореспонденти на централни медии от Смолян и Ксанти, но този път целева група са и младежи от шест общини членки на АРО (Смолян, Чепеларе, Мадан, Рудозем, Баните и Девин) и три общини членки на Асоциация пограничен район Делта-Родопи от Гърция (Ксанти, Авдира и Керамоти).
Целевите групи от двете общини - Смолян и Ксанти - се запознаха с културата, традициите и живота на своя съсед от другата страна на българо-гръцката граница. Създадоха се нови контакти на различни нива ( медии, туроператори, младежи и местни власти ) , които поставиха основата на трайно сътрудничество. За това спомогнаха рекламно-информационните посещения на журналистите и туроператорските фирми от Смолян и Ксанти, направената широка информационна кампания, издаденият Туристически наръчник Смолян-Ксанти , който представя общ туристически продукт на двете общини, както и срещите между туроператорски фирми от Смолян и Ксанти, на които бяха разменени оферти на предлаганите туристически пакети.
[Номинирай]
назад