Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Отношенията между Европейския съюз и България през последните години се характеризират със забележително развитие. Европейското споразумение (в сила от 8 март 1993 г.), поставя основите на постепенно разширяване на съвместните дейности между ЕС и България. За българите европейското съзнание е факт, а страната се подготвя активно за пълноправно членство в ЕС.

В този контекст през есента на 1999 г. Община град Добрич в сътрудничество с неправителствената организация Европейски клуб Добрич започва реализацията на мащабен проект по представяне на различни аспекти от живота в държавите членки на ЕС. Предвидено е в периода ноември 1999 юни 2000 г. всеки месец да се представя по една държава членка на ЕС, като първи са шестте държави основателки, а месец май 2000 г. е определен за Месец на ЕС.
Практика

За осъществяване на целите на проекта е създаден организационен комитет, съставен от представители на общината и Европейски клуб. Разработени са и рамките на представяне на всяка държава. Проектът е представен на посланиците на държавите членки на ЕС в България и на Делегацията на Европейската комисия в София. Осъществяването му започва благодарение на частни фирми, спонсори на отделни прояви, което е една от първите прояви на обществено-частно партньорство в града.

- В списъка на основните прояви, оформящи лицето на всеки месец, влизат:
- бизнес-срещи за представяния на фирми от съответната страна и гостуване на търговските представители от посолствата, организирани съвместно с Търговско-промишлената палата - Добрич;
- концерти с музика от съответната държава и гостуващи изложби;
- лекции и семинари, посветени на държавата;
- конкурси за есе и рисунка на тема, свързана със съответната държава;
- театрални и шоу-спектакли;
- витрина с информация за държавата;
- телевизионни и радио-предавания;
- рубрики в местните медии;
- гости на Добрич са посланици на десет от държавите-членки на ЕС;
- гостувания на делегации от съответната държава и др.

В рамките на подобна програма се провежда и Месецът на Европейския съюз в Добрич май 2000 г., финансиран от Делегацията на Европейската комисия в България. Негово превъзходителство Жак Вюненбурже открива единственият Парк на знамената на ЕС в България и е гост на проявите за Деня на Европа. Провежда се и учредително събрание на Българо-румънската асоциация на добруджанските общини, която обаче не успява да започне дейност поради политически мотиви.

Успешната реализация на дейностите по проекта в рамките на почти две години се дължи на доброто сътрудничество между общината, неправителствените организации, бизнеса, различните културни и спортни организации, учебни заведения, фирми.
Резултати

Проектът подобрява и развива представата на гражданите на Добрич за държавите членки на ЕС и подобрява взаимодействието между различни институции. Учениците в града са ангажирани с теми извън конкретната им учебна дейност и имат стимул за проучване и творческа работа. Различните културни институти разнообразяват своята дейност с нови и различни продукти, насочени към гражданите на Добрич. Фирмите получават информация от първа ръка за възможностите за сътрудничество.

От гледна точка на статистиката проектът постига следните резултати:
- социологическо проучване по въпросите на Европейския съюз, представително за Добрич;
- 1500 есета, посветени на различните държави членки на ЕС;
- над 17 000 рисунки;
- над 20 концерта на Български камерен оркестър и други формации;
- 35 изложби;
- 10 бизнес закуски;
- само в рамките на Месеца на Великобритания като дарения за различни институции в Добрич са получени около 40 000 лв.

Най-големият и важен резултат от проявите е удостояването на Добрич с Флага на честта на Съвета на Европа на 25 септември 2001. За първи път в историята на наградата Европа българска община получава това отличие за принос към популяризиране на общоевропейската идея. Флагът на честта бе връчен на Тържествената сесия на Общински съвет Добрич от почетния член на ПАСЕ г-н Роберт Антретер.
Иноватор: Правда Димова
Дата на публикация: 30 ноември 2001
Номинации: 29
Правда Димова
Началник Кабинет на Кмета
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:(58) 600 316
Fax:(58) 600 166
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]