Една от приоритетните цели, залегнали в Стратегическия план на Община Разград, е развитието на туризма. Предпоставките за изпълнението на тази амбициозна цел в общината и региона има - наличие на паметници на културата от национално и местно значение в Разград и Исперих; мрежа от исторически музейни обекти и Етнографски комплекси; сравнително добра пътна инфраструктура; достатъчна по обем хотелска база; разнообразие от заведения за хранене; минали и действащи традиции и дейности; добра база за спорт и екотуризъм- зоната за отдих Пчелина , предстоящо откриване на голф-игрище в Разград и др. В същото време не липсват и проблеми, за чието решаване е необходим значителен финансов ресурс. Липсата на традиции в туризма, качеството на услугите, които са под нивото на световните стандарти, слабият инвестиционен интерес към туристическата инфраструктура са част от препъни камъчетата. За развитието на туристическата индустрия от първостепенно значение е наличието и на система за маркетинг и реклама на туристическите продукти, както и добре структурирана информационна мрежа.
За преодоляването на тези проблеми Община Разград и Община Исперих се обединиха около идеята със съвместни усилия да търсят възможности за външно финансиране, което ще позволи реализирането на дейности за укрепване на туристическия им потенциал и превръщането им в привлекателна туристическа дестинация. Така се роди идеята за проекта Развитие и промоция на туристически продукт на основата на културно-историческото наследство в област Разград , който бе оценен по достойнство от Европейската комисия и получи финансиране по Програма ФАР на стойност 342 хил. евро.
Основата на проекта е наличието на защитени територии с паметници на културата от световно и национално значение в Община Разград и Община Исперих, които, обединени в общ маршрут, биха могли да бъдат изключително атрактивни за туристите. Проектът е уникален с това, че се базира на регионалния принцип в изграждането на международен имидж, който ще привлече вниманието на туроператорите. Дейностите в него обхващат няколко направления. Първото направление включва строителни и реставрационни работи в Археологически резерват Абритус и Историко-археологически резерват Сборяново . С тях се цели да бъде подобрена инфраструктурата алейна мрежа, реконструкция на експозиционни пространства, изграждане на покрит лапидарий, реставрация и консервация на археологически обекти, изграждане на стационарна информационна система. Основен акцент е поставен върху промоционните дейности. Проектът реализира пакет от информационни материали каталог, пътеводители, интернет страница, мултимедиен компактдиск, рекламен филм, анимация. Организирано е съвместно представяне на двете общини на няколко туристически борси. До края на май предстои провеждането на няколко опознавателни турове за туроператори и журналисти. Третото направление обхваща дейности, насочени към повишаване квалификацията на хората, заети в туризма. Съвместно с Варненската туристическа камара са предприети действия за подобряване качеството на обслужването на туристите. Проведени са два семинара, в които са обучени над 30 представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес, както и 20 музейни специалисти от музеите в Разград и Исперих.
Проектът ще бъде финализиран на 18 май 2005 г. с атрактивна промоция на резултатите от всички дейности.
- Създаване на цялостен туристически продукт на основата на културно-историческото наследство, който се интегрира в системата на българския културен туризъм;
- Формиране и утвърждаване на постоянно действащ туристически маршрут, който ще привлича туристи от големите морски курорти, старите столици и пътя по р. Дунав;
- Изграждане на информационна и маркетингова структура;
- Изграждане на местен капацитет от специалисти в сферата на туризма;
- Подобряване на цялостното обслужване на туристите;
- Повишаване на инвестиционната привлекателност на региона и подобряване на бизнес климата чрез осигуряване на устойчиво и равнопоставено развитие.
[Номинирай]
назад