Нагласата на жителите на Ловеч относно членството на България в ЕС като цяло е положителна, но все още обикновеният човек няма достатъчно възможности за достъп до информационни ресурси за придобиване на цялостна визия относно процеса на присъединяване, историята, символите, целите на създаване на ЕС. Хората от малкия град, притиснати от тежките икономически проблеми и безработица, не се интересуват от същността на присъединителния процес, а младите хора не притежават базисни знания за ЕС, които ще им бъдат особено необходими предвид малкото време, оставащо до фактическо присъединяване на България към ЕС.
Проектът Европейски измерения позволи на гражданите на Ловеч в рамките на три месеца да получат повече и обективна информация за Европейският съюз и процеса на присъединяване на България към него. Отпечатани бяха разнообразни писмени материали листовка, рекламна картичка и брошура, които бяха разпространени чрез младежите-доброволци от Центъра за работа с доброволци - Ловеч. На 1 ноември 2004 г. Ден на народните будители младежите, облечени в отличителни тениски и шапки, разпространиха сред пешеходците в централната зона на града рекламните материали.
В местните медии бяха реализирани радиоклип, 3 тематични радиопредавания и радиоигра със слушателите, 3 ТВ предавания и поредица от 4 статии в местната преса. Те информираха за историята и целите на ЕС, процеса на присъединяване на България към ЕС, отражението на процеса върху обикновените хора младежи, граждани, държавни служители, собственици на малки и средни фирми, бизнесмени и др.
Реализирането на евроигра Европейски хоризонти с участието на 8 отбора, съставени от 32 младежи от ловешките учебни заведения, позволи да бъде въвлечени младите и да бъдат натрупани знания за ЕС и процеса на интегриране в различни области: символи и карта на ЕС, Ден на Европа, европейско знаме и химн, декларацията на Роберт Шуман от 9 май 1950 г., важни дати за ЕС, европроцес на разширяване на ЕС: ползи от разширяването, критерии за членство в ЕС, предприсъединителни стратегии, принципи на преговорите и оценка на напредъка. Всеки отбор представи свой творчески проект по темата плакат, мултимедийна презентация, колаж, рисунки и др. П роведен бе и дебат под формата на ролева игра (между българското правителство и гражданите ) за и против присъединяването на България към Обединена Европа. Участниците в играта достойно защитиха своите тези , но в крайна сметка всички се обединиха около европейската идея на България.
Основните резултати от осъществяването на проекта са реализираните медийни и образователни инициативи за популяризиране процеса на присъединяване на България към ЕС в Ловеч с подкрепата и усилията на местната общност. Натрупани бяха знания у представителите на ловешката общественост по темата за европейската интеграция на България и всекидневното измерение на членството ни в ЕС; провокиран бе интересът на младите хора за търсене и получаване на обективна информация за ЕС, интерес ът у представителите на местните медии , бе стимулиран о производство то на собствена продукция и след завършването на проекта .
[Номинирай]
назад