Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

На фона на непрекъснатия поток от информация относно присъединяването на България към ЕС, анализът на информационната ситуация в Общината, на чиято територия се изпълни проектът показа незадоволително ниво на познаване на ЕС (дори на основните му аспекти), както и нужда и желание у целевите групи да получават информация на разбираем за обикновения гражданин език. Основният проблем, който идентифицирахме е липсата на структурирана и систематизирана информация, достъпна за всички.

Проблемите произтичат от това, че все още е много малък процентът на хората в малкия град и по селата, които могат да получат нужната им информация чрез интернет и специализирани издания (за град Мездра частни ползватели на интернет са приблизително 100 човека, а в селата изобщо не се предоставя такава услуга, според данни на Атлантис Сат-единственият интернет доставчик в Общината). Затруднени са и от факта, че голяма част от специализираната информация е на английски език или пък е предоставена в непонятен за тях стил. (думи като "дерогация, acquis communataire , директиви и др. се асоциират с ЕС, но без да е ясен смисълът им). Най-близката точка за получаване на информация, било то под формата на консултации или печатни издания е областният център Враца, което допълнително затруднява и оскъпява достъпа на нуждаещите се от нея.

Практика

Информационни материали - За да осъществим възможно най-успешна информационна кампания, със съдействието на Сдружение "Икономическо развитие на община Мездра" , разработихме по понятен и занимателен начин информационни материали (дипляни, брошури и др.), които разпространявахме по време на целия проект и на самия Ден на Европа, съвместно с партньорите. В материалите се включиха актуални за широката общественост теми, като: Разширяването на ЕС и бъдещето пред нас; Свободно движение на хора в ЕС; Програми на ЕС в различни области; Еврозоната и еврото.

- Рубрика Европа имам право да знам - С цел да разширим кръга бенефициенти разпространявахме информация посредством местните медии, с които Община Мездра работи ефективно. Основните теми, предмет на рубриката бяха въпросите, които най-много вълнуват обществеността:

Кратка информация за ЕС и процеса на Разширяване;

Свободно движение на хора в ЕС;

Практическо значение и реални последствия от присъединяването на България;

Еврозона и евро

Отговори на най-често задаваните въпроси за ЕС въпросите взехме от разкритите Евроточки

Приблизителният брой зрители на телевизия Интерсат Мездра е 15 000 човека, слушателите на местния радио възел са приблизително 10 000, а в-к "Мездра 21-век" се издава в тираж 500 броя.

- Разкриване на Евроточки Разкрихме т.нар. Евроточки на места с лесен достъп за гражданите и с гарантиран голям човекопоток (Читалище "Просвета" около 300 човека седмично, Център за информация и услуги на гражданите с приблизително 350 човека седмично и Сдружение "Икономическо развитие на Община Мездра" около 70 човека седмично).

Самите Евроточки бяха обособени като места с отличителните символи на ЕС, където бяха поставени официални книги за задаване на въпроси и изказване на мнения относно Европейския съюз и бъдещето на България в него. Книгите бяха на разположение на гражданите за три седмици от стартирането на проекта.

Въпросите, събрани в Евроточките, обобщихм e и заедно с отговорите издадохме под формата на справочник "Най-често задавани въпроси за ЕС" в края на проекта. Издадохме 10 броя справочници, които предоставихме на разположение на Читалището, Сдружението, Центъра за информация и услуги на гражданите, Общинската администрация, училищата, медиите и др.

- Информационни семинари - Проведохме два еднодневни информационни семинара с по 25 участника от целеви групи "земеделци" и "учители". Бяха поканени лектори специалисти по Евроинтеграция, програми на ЕС за подпомагане на земеделските производители и образованието. И двата семинара започнаха с обща информация за основните аспекти на ЕС и Разширяването. Втората част на семинарите включи специализирани теми от изключителна важност за двете целевите групи:

Програма САПАРД възможности за финансиране, право на участие, Наредби по различните мерки, допустими инвестиции и т.н.;

Програми в сферата на образованието и обучението като Леонардо, Сократ, Младеж основни цели на програмите, видове дейности, право на участие и т.н.

С цел да осигурим най-успешно и трайно възприемане на информацията от целевите групи, използвахме и мултимедиен проектор.

Събитието беше отразено от местните медии радио, ТВ ИНТЕРСАТ, в-к "Мездра 21-ви век".

- Провеждане Деня на Европа 9 Май - Кметът на Общината официално откри събитието. Знамето на Европейския съюз беше издигнато заедно със знамената на РБългария и Община Мездра. В приветствено слово по случай Деня на Европа, г-н Кметът поздрави всички граждани с празника на Европа и заяви, че честването му ще се превърне в традиция за Общината.

Млади таланти от Детски комплекс гр. Мездра поздравиха всички присъстващи с песни и танци.

На Деня на Европа на гражданите раздавахме и изготвените информационни брошури за Европейския съюз и анкетни листи, в които те изказаха мнението си относно ЕС и бъдещето на България в него и в частност за дейностите по проекта. Информацията от анкетите е изключително положителна и са изказани препоръки да се продължи с подобен род дейности и след края на проекта.

- Конкурс за детска рисунка на асфалт- На Деня на Европа се проведе и детска рисунка на асфалт под мотото Децата на Европа . Участие взеха тридесет деца, като почти във всички рисунки присъстваха знамената на ЕС и България и деца, хванати за ръце.

На победителите раздадохме детски образователни книжки, а всички участници получиха символични награди с логото на ЕС и лакомства.

Резултати

Крайният резултат от изпълнението на проекта е бъде по-добре информирани целеви групи по въпроси, свързани с ЕС и Европейската интеграция, както и повишаване "видимостта" на ЕС в Общината и не на последно място по-широка подкрепа от населението за процеса на присъединяване.

След приключване на проекта, ще продължим дейностите по информиране на обществеността. Предвиждаме създадената мрежа от Евроточки да продължи да функционира. На тази база ще можем да обобщаваме и систематизираме въпросите, а отговорите ще издаваме като следващи броеве на справочника с подкрепата на Сдружението.

Съществуващото сътрудничество между Общината и неправителствения сектор, както и местните медии, което настоящия проект допълнително укрепва, създава условия за продължение на специализираните рубрики "Европа имам право да знам" и разпространението на информация за ЕС и възможностите за финансиране на проекти и в бъдеще. Това е гаранция и за устойчивостта на проекта.

Създадената традиция по празнуването Деня на Европа ще бъде продължена през следващите години.

Съществено предимство на проекта е възможността за мултиплициране, защото след завършването на дейностите по проекта, ще можем да ги разгърнем и в други малки общини и целеви групи .

Ще актуализираме, допълваме и разпространяваме разработените вече брошури чрез мрежата на общините, читалищата и неправителствените организации, което допълнително ще улесни и затвърди мултиплициращия ефект на проекта.

Добрата практика по разкриването на Евроточки може да бъде използвана и от други общини с функциониращи информационни центрове.

Иноватор: Мария Цолова
Дата на публикация: 02 януари 2005
Номинации: 3
Мария Цолова

Мездра - 3100
ул. Христо Ботев 27
Tel:0910/92632
Fax:0910/2523

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]