Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Паметникът на 33-ти Свищовски полк е построен в знак на признателност към героизма и саможертвата на свищовските войни с доброволни пожертвования. С него свищовската общественост отдава заслужена почит към паметта на 209 подофицери и 1730 войници от полка, загинали в сръбско-българската, Балканската и Първата световна война. Паметникът се намира в двора на свищовското военно поделение. След закриването на поделението преди 5 години, паметникът е подложен на разрушителното въздействие на времето и вандализма. Мраморните мемориални плочи се отделят и напукват, фугите са отворени и в тях избива растителност, пълнят се с вода, която през зимата замръзва и руши камъка. Паметта на загиналите свищовски войни е осквернена бронзовият кръст за храброст от лицевата страна на паметника е откъртен и откраднат.

Практика

Водени от родолюбивата идея тази българска светиня да бъде спасена, на 27.07.05 година група свищовци учредиха Инициативен комитет за спасяване на войнишкия паметник на 33-ти Свищовски полк. В комитета влязоха членове на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, представители на общинската администрация, Общинския съвет, видни общественици. За председател на комитета бе избран председателят на Общинския съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва подп. Йордан Крумов, а за секретар подп. Валери Янков. След няколко поредни заседания, на които бе дискутирано как да бъде опазен паметникът, бе решено, че той се нуждае от спешно преместване и ремонт. След широка дискусия и консултации със специалисти, бе определено и най-подходящото ново място за него в централната градска част, до площад Велешана . Стартира кампания за спасяване на паметника. Открита бе дарителска сметка. Действията на Инициативния комитет бяха подкрепени от Община Свищов и Общинския съвет. Общината потърси и получи разрешение от военния министър за преместването на паметника и смяна на статута му, а с решение на Общинския съвет от бюджета бяха отпуснати 10 000 лева за инициативата.

Работата бе усложнена, тъй като липсваше проект-екзекутив (реалният проект, по който е изпълнен паметникът преди повече от 80 години).

Проектът, свързан с демонтажа бе изработен безвъзмездно от архитекта на града Бойко Балтаков, строителния инженер-конструктор Пламен Найденов и инженер-геодезиста Евгений Дончев. Фирма-изпълнител на обекта е ЕТ Борис Венелинов . За осигуряването на необходимата техника за преместването автокранове и др., помогнаха Инвеститорска дирекция АЕЦ Белене , Свилоза АД, БКС ЕАД. Пристанището осигури опитни работници сапанджии за товаро-разтоварните работи и подходящи сапани. На 22 август започна изграждането на постамента за паметника, а на 26 август стартира и демонтажът на елементите му. Тъй като отпуснатите 10 000 лева от общинския бюджет се оказаха недостатъчни за мероприятието, Инициативният комитет призова всички граждани, учреждения, организации и фирми да дадат своята лепта и да се включат в кампанията.

Резултати

Гражданската кампания за спасяването на Паметника на 33-ти Свищовски полк завърши успешно. Благодарение на обединените усилия на местна власт и граждани патриотичното дело бе доведено да своя край. След като необходимите средства бяха събрани, Паметникът бе демонтиран и обновен. Неговото официално откриване е насрочено за 22 септември, когато цяла България ще чества Денят на независимостта.

С това родолюбиво дело свищовци изпълниха своя дълг към паметта на войните от крайдунавския град, загинали за свободата на Отечеството и доказаха, че са достойни техни наследници.

Иноватор: Стоян Парашкевов
Дата на публикация: 14 септември 2005
Номинации: 21
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]