Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Тежките икономически условия в страната, несигурността, обезвереността, липсата на положителен модел за подражание в обществото и други лични фактори допринасят за формирането на агресивност и антисоциално поведение у много млади хора, включително и от Хасково. Екипът на Младежки дом Хасково има амбиция да създаде условия за превръщането на дома в партньор на младите хора, който откликва на младежките проблеми. Затова с интерес се приема идеята на говорителя на РДВР майор Господинов за съвместна работа с "трудни" деца, като се създава място за срещи и контакт с тях.
Практика
През м. октомври 1998 г. стартират приемната на РДВР за граждани и превантивният кабинет за работа с млади хора с антисоциални прояви и техните родители. Развива се специфичен вид активност, свързана с профилактика на престъпленията.
Всеки вторник майор Господинов и старши лейтенант Рачева от Детската педагогическа стая (ДПС) се срещат с разтревожени родители, разговарят с тях, съветват ги как да реагират на проблемите. Идват и млади хора, които споделят затрудненията си и търсят път за разрешаването им. Изключително ангажирано и професионално се подхожда към младежите с девиантно поведение малолетни престъпници, юноши с рисково поведение. Те съставляват част от контингента, регистриран в кабинета. В превантивния кабинет могат да постъпват молби и оплаквания за неспазване и отнемане на лични права и свободи, за прояви на насилие в семейството или от представители на полицията.
Забележително е сътрудничеството между консултативните кабинети в опита им за интердисциплинарен подход при разрешаване на проблемни ситуации. Дава се възможност на младите хора и родителите да се срещат с необходимия специалист. Превантивният кабинет работи най-често съвместно с психоложката Гергана Тодорова. Първо се изяснява проблемът, с родителите се уточняват бъдещи контакти в търсене на най-подходящия начин за общуване с децата им. След срещата с родителите, МВР-офицерите и психологът обсъждат резултатите и насрочват следващата среща, вече с младия човек.
Освен помощ от семейството при разрешаване на проблема, превантивният кабинет търси мястото на училището. При необходимост се търси контакт и с приятелите или се опитва смяна на социалната среда. След конкретизиране на проблема, младият човек може да ползва услугите на сексолога или на юриста за безплатна помощ. Най-често търсен остава психологът, с когото младите хора споделят най-интимните си чувства и желания и който може да въздейства върху формирането на характера им.
Кабинетът се посещава от:
Млади хора, които споделят преживени неясни за тях промени (15 - 19 годишни). Обикновено идват от нездравословна социална среда с разстроена семейна динамика - смърт на родител, развод, алкохолик в семейството, чести скандали и други. Техни водещи характеристики са чувството за самота, безнадеждност и тревожност. Другият полюс изразява свръхагресивно и демонстративно поведение, системна употреба на алкохол, дрога, антисоциални прояви, опити за кражби.
Млади хора, които осъзнават предпоставките за проблемите и неуспехите си, но са безпомощни да намерят адекватно решение. Тук спадат случаите, мотивирани от социални фактори като бедност, безработица, чувство за провал в живота, конфликти в професионалната среда, изолираност, отчуждение, болест и други.
Пъстротата на младежките проблеми и тяхната комплекстност води до търсене на решение не от конкретен специалист, а в съвместно сътрудничество на екип от специалисти и офицери от РДВР Хасково. Основният проблем при създаване и поддържане на консултативните кабинети е липсата на средства. (Превантивният кабинет функционира в рамките на работното време, съгласно уговорката с Директора на РДВР - Хасково).
Резултати
Първите шест месеца специалистите от Превантивен кабинет са работили със седем семейства. За първото тримесечие на 1999 година ДПС отчита снижаване на относителния дял на детската престъпност спрямо същия период на миналата година. Двама от младежите са променили живота си и са станали членове на природозащитните клубове в младежкия дом.
Иноватор: Мария Героева
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 5
Мария Героева
специалист "Младежки програми"
Хасково - 6300
бул. "България" 41
Tel:038/6 27 26
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]