Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

С навлизането на електронните документи в ежедневието през последните 15 г. потреблението на хартия в Европа и България е нараснало два пъти като тази тенденция се запазва. В състава на натрупваните в България отпадъци хартията съставлява от 16,70% (над 80 кг./ж.г.), а пластмасата 4,30% (над 20 кг./ж.г.). В България процента на суровината за производство на хартия от рециклиране е незначителен.

В Община Свищов живеят около 52 хиляди жители, от които 37 хиляди са жителите на гр. Свищов. Приетата в Община Свищов Програма за управление на отпадъците до 2008 г. предвижда въвеждане на разделно събиране на отпадъци, но това едва ли ще се осъществи в близките четири години. Причините за невъвеждане на разделно събиране на отпадъци са не само финансови. Необходимо е и развитие на общественото съзнание до готовност за успешно реализиране на разделно събиране на отпадъци. В настоящия момент по наше мнение местната общност не е готова да реализира разделно общоградско събиране на отпадъци. Необходимо е да се работи целенасочено за повлияване на съзнанието на местната общност в посока важност и значение от въвеждане на разделно събиране на отпадъци и устойчиво потребление.

Особено важно е да се работи за промяна на съзнанието и поведението на децата, младите хора (бъдещето на България) и служителите в институциите, които се считат за пример на гражданско поведение. В O бщина Свищов има 14 училища, Колеж по икономика и управление и Стопанска академия "Д. А. Ценов", държавни и общински институции и множество фирми.

Практика

Чрез настоящия проект през 2004 г. се осъществи масов пилотен модел за разделно събиране на отпадъци с участието 14 целеви групи - шест учебни заведения (една ЦДГ, пет училища) и три институции (Дирекция Земеделие и гори - гр. Свищов, Дирекция за социално подпомагане и Дирекция Бюро по труда в гр. Свищов), 3 неправителствени организации - Бизнес център - Свищов, Регионален офис на Българско дружество за защита на птиците и Сдружение "Земя завинаги", Читалищна библиотека при ПБЧ "Еленка и Кирил Д. Аврамови" и фирма "Феникс Инверс" ООД - база Свищов. В проекта се включват над 2 325 човека на възраст от 3 до 55-60 години (около 8% от жителите на гр. Свищов). Приложеният модел продължи да действа и след приключването на проекта с висока устойчивост.

Основни дейности:
1. Подготовка за осъществяване на разделно събиране.
2. Обучение и мотивиране на участниците в проекта.
3. Прилагане на разделно събиране на хартия и частично пластмаса.
4. Конкурс за най-успешна и ефективна практика в учебните заведения (количество разделно събрани отпадъци на човек).
5. Медийно отразяване на дейностите по проекта и архивиране.

Ефекти от реализирането на разделно събиране на отпадъци:
- Практика по устойчиво развитие на общността (приблизително 8% през 2004 г. и 12% през 2005 г.) чрез промяна на нагласите на хората от общността за осъществяване на разделно събиране, благодарение на познаването и прилагането на един от принципите на устойчиво развитие;
- Екологичен ефект: намаляване на необходимостта от изсичане на гори за суровина за производство на хартия и намаляване генерирането на отпадъци в сметището (1 тон отпадъци заема около 3 куб. М);
- Икономичен ефект: Генериране на финансови средства от предадените разделно събрани отпадъци и използването им за продължаване на дейностите по проекта и за образователни дейности.

Резултати

Постигнати резултати през 2004 г.:
- Развитие на отговорно поведение по отношение на отпадъците /хора, разделно събиращи хартия и частично пластмаса;
- Прилагане на модел за разделно събиране на отпадъци с добра възможност за продължаване и разширяване;
- Събиране на хартия и пластмаса в количество, което е 4,18 пъти по-вече от очакваното;
- Генериране на финансови средства от предадените отпадъци 440,66 лв.;
- Възникване на идеята за създаване на специален финансов фонд от участващите целеви групи, чрез даряване на част от средствата събрани от кампанията за разделно събиране в бъдеще;
- Привличане на нови групи участници (общо 6);
- Генериране на много по-голям от очаквания собствен и партньорски принос;
- Познаване принципите на устойчивото потребление;
- Добър обществен отзвук и подкрепа;
Поради това че проектът се изпълнява в момента, резултатите за 2005 г. ще бъдат обобщени след негово завършване.

Иноватор: Татяна Митева
Дата на публикация: 25 август 2005
Номинации: 22
Татяна Митева
Координатор на проекта
Свищов - 5250
ул. ``Цар Освободител`` 84
Tel:0631/ 22048
Fax:0631/ 22048
http://-

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]