Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Работна група от България бе на посещение в Дания през юни 1996 година, където участва в семинар, посветен на датските постижения в намаляване на енергопотреблението в общинските сгради. Консултантите "Енергопроект" АД София, датски и испански специалисти задълбочено проучиха и обследваха електро- и топлопотреблението в общинските сгради в гр. Враца.
Практика
Избрани са три детски заведения, в които да бъде реализиран Демонстрационен проект по енергиен мениджмънт в общинските сгради, подкрепен финансово от програма PHARE. Целта на проекта е използване и внедряване на датския опит за намаляване енергопотреблението в общински сгради. Проектът се осъществява от Комитета по енергетика - София, "Енергопроект" АД - София, Dansk Energi Management - Дания и Empresarios Agrupados Internacional - Испания.

Проучването и анализът показват, че сумарното енергопотребление на общинските сгради за отоплителния сезон 1995 - 1996 година в град Враца се разпределя както следва:

за централизирано отопление 73,6%
за ел. енергия 10,0%
за течно гориво 16,4%

Въз основа на тези данни е решено приоритетна цел на проекта да бъде икономията на топлинна енергия за отопление.

Първи етап от проекта е създаването и оборудването на енергиен център в Община Враца и обучение на енергиен мениджър. Следваща стъпка е курсът на обучение на отговорници в няколко общински сгради на умело и точно отчитане на данните от съществуващите топломери. Отговорниците по места лично или по телефона ежедневно информират енергийния отговорник в общината за отчетените показатели. При необходимост вземат решения за ръчно намаляване на потреблението (намаляване на потока), например при непосещаемост на заведението или подходящи външни температури. Целта на всички, ангажирани в дейността, е да се намали консумацията, без да се нарушава комфортът в съответното заведение.

Следващ етап от развитието на проекта е влагането на средства в конкретни мероприятия за подобряване и намаляване на енегопотреблението на трите общински сгради едно обединено детско заведение (ОДЗ) и две целодневни детски градини (ЦДГ). Допълнително са монтирани нови топломери и водомери за топла вода в 27 детски учебни заведения, извършени са належащи ремонти на сградите.

През м. октомври 1997 година в гр. Враца се провежда заключителен семинар. На него датските специалисти информират представители на други общини за опита и проблемите в осъществяване на намаляването на енергопотреблението.
Резултати
В резултат на мерките, взети през първия етап на проекта и неизискващи допълнителни инвестиции, за отоплителния сезон 1996 - 1997 година са постигнати обнадеждаващи резултати спестявания от 14% до 36% в различните общински сгради.

В резултат на по-сериозните мероприятия, предприети през втория етап на проекта, след края на отоплителния сезон 1997 - 1998 година спестяванията достигат стойности от 22% до 35% намаляване на топлопотреблението в наблюдаваните общински сгради, между които ОДЗ 2, ЦДГ 15 и 16.

Важен резултат от проекта е твърдата убеденост на общинското ръководство на гр. Враца в необходимостта от продължаване на проекта с цел намаляване енергопотреблението, наложено и от острия недостиг на средства в общинския бюджет. За целта се търсят пътища и средства за внедряване на регулирано топлоснабдяване във всички общински сгради, тъй като разходите в това направление са най-големи и съставляват около 70-73% от общите енергийни разходи на общината. Предстои закупуване на съоръжения за автоматично регулиране на топлопотреблението за голям процент общински сгради училища, детски градини.

Популяризирането на резултатите от проекта и повишената култура на гражданите по отношение необходимостта от регулиране на енергопотреблението и, в частност, на централното топлоснабдяване доведоха до бързо нарастване броя на гражданите, които монтират индивидуални разпределители в частните жилищни блокове и кооперации. В град Враца в момента всички абонатни станции са оборудвани с топломери. Това обяснява и рязкото нарастване броя на желаещите за индивидуално регулиране и отчитане на консумираната топлинна енергия.
Иноватор: Елена Цаловска
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 3
Елена Цаловска
Енергиен мениджър
Враца - 3000
ул. "Стефанаки Савов" 1
Tel:092/2 45 81, вътр. 25
Fax:092/2 70 85

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]