Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

На територията на Свищов са декларирани над 120 археологически, художествени и архитектурни паметници на културата с местно и национално значение. Запазени са цели ансамбли архитектурни паметници от края на 18 до края на 19 век. Между паметниците, които придават особено значение на града, са и многобройните величествени храмове, строени от родолюбиви свищовлии. При археологически разкопки край Свищов са открити много останки на античния град Нове с неоценима историческа стойност.
Говорейки за историята на Свищов, ние можем да споменем думата първо повече от сто пъти.
Свищовци с право се гордеят с миналото на своя град, защото с него са свързани събития, положили началото и определили много от насоките в стопанското и културно развитие на България.
През 1651 година Филип Станиславов издава първата печатна книга на новобългарски език. Филип Сакелариевич прави първото крупно дарение на родния си град за развитие на просветното дело през 1812 година. Примерът му е последван от съгражданина му Димитър Хадживасилев, с чието дарение е построена сградата на Държавната търговска гимназия през 1895 година от австрийския архитект Паул Бранг. Еленка и Кирил Д. Аврамови завещават състоянието си на общината за построяване на сграда за читалище и театър. Димитър Апостолов Ценов дарява цялото си състояние в размер на 4 250 000 златни лева за построяване и поддържане на търговска академия от европейски тип - днешната Стопанска академия, която носи неговото име.
В Свищов са родени големият български писател Алеко Константинов, художникът Николай Павлович, известните общественици и държавници Драган Цанков и Григор Начович, Александър Божинов - родоначалник на българската карикатура, Цветан Радославов, автор на текста на българския химн, Димитър Станчов - виден български дипломат, проф. Иван Шишманов - дългогодишeн министър на просвещението, Николай Катранов - прототипът на Георги Инсаров от романа на Иван Тургенев В навечерието . В Свищов са учителствали Владимир Димитров - Майстора и Николай Лилиев.
Градът, влязъл в историята като първия освободен град през 1877 година, е свързан с редица събития от новата история на България.
Всички тези факти и събития за историята на Свищов са базата, върху която родолюбиви краеведи и историци са написали своите трудове или са съставили справочници и проучвания.

Практика
След обсъждане на идеята за издаването на книги за историята на Свищов, между кмета на Община Свищов Станислав Благов и двама жители от град Белене, бе стигнато до решение да бъде разработен проект, които да предвижда тиражирането на по 300 екзепляра от всяка.
Със съдействието на свищовската нестопанска организация Младежки консултативен съвет бе разработен проект в тази връзка, които бе подаден към Програмата за местни инициативи на Община Свищов. В условията на конкуренция с редица проекти, Ръководния комитет на програмата взе решение да предложи на Общинския съвет да одобри проекта. Към подадения проект бе приложена пълна предпечатна версия на книгите Освобождение въпроси и отговори с автор Бойко Ръжгев и Свищов град на първите с автор Тодор Господинов.
Проектът с име Събиране, систематизиране и популяризиране на факти и обстоятелства от историята на град Свищов предвижда да се систематизират факти и обстоятелства от историята на Свищов, които да бъдат обособени и публикувани в две тематични книги.
Ръкописът на първата книга е създаден преди 8 години, в навечерието на отбелязването на 120 годишнината от Освобождението на Свищов. Идеята за проект като настоящия бе подкрепена тогава от редица общественици и културни деятели. Идеята възникна, след като авторът й многократно се е убеждавал в масовото непознаване на историята на родния край от подрастващите и от техните родители. Липсва достатъчно подходящо написана литература за родния край в читалищните и училищните библиотеки. Затова авторът се заема да събере и поднесе тази информация по един нетрадиционен начин под формата на въпроси и отговори, като се търси любопитното, куриозното, интересното и малко известното по темата. Затова книгата има подзаглавие Интересно и малко известно .
Втората книга е с заглавие Свищов - град на първите и съдържа 229 статии за първи исторически събития, свързани с миналото на гр. Свищов. Те са подредени във възходящ хронологичен ред и имат енциклопедичен характер. Разположени са върху около 100 страници формат А5. Освен подробно съдържание, книгата има и Именен указател. Богато е илюстрована със снимки. Следвайки хронопътя на историческото време, изданието цели да разкрие първенстващата роля на град Свищов и Свищовския регион в генерирането на исторически събития, най-вече от национално значение.
Чрез проектът Община Свищов осигури средства за тиражиране на книгите, като сдружението вносител и авторите осигуриха нефинансов принос за някои дейностите.
Целите, които си постави разработения проект са:
1. Да се запълни липсата от подходящо написана литература за историята на Свищов в периода на Освобождението.
2. Да се подпомогнат учениците и студентите, както и учителите по история при изучаването на историята на Свищов, чрез поднасянето на две написани по нетрадиционен и интригуващ начин книги по темата.
3. Да се подпомогне чрез тези две книги организирането на конкурси и викторини за историята на Свищов.
4. Да се даде възможност град Свищов да популяризира своята богата история като пръв освободен град.
5. Да се насърчи младото поколение да развие своето родолюбие към град Свищов.
6. Да се осигури достъп до подходящо написана литература на социално слаби граждани, като и за ученици, студенти, преподаватели, пенсионери и други групи от населението, предимно от община Свищов, а и от страната, при изучаване богатата история на град Свищов.
Дейностите по проекта са:
1. Редактиране и консултиране на ръкописите на книгите.
2. Предпечатна подготовка на книгите.
3. Отпечатване на книгите. Едната е със заглавие Освобождението въпроси и отговори , а втората - Свищов град на първите .
4. Представяне книгите пред свищовската общественост организиране на прес конференция.
5. Разпространяване на книгите в читалищните и училищните библиотеки, Община Свищов и други институции.
Резултати
1. Публикувани две книги: Освобождението въпроси и отговори и Свищов град на първите . Тираж всяка книга по 300 бр. на офсетна хартия, формат А5. Всяка книга има около 120 страници.
2. Разпространени двете книги до училищните и читалищните библиотеки в общината, както и до редица обществени институции. Част от книгите са предоставени на Община Свищов, Общински съвет Свищов и Международна фондация Алеко Константинов . Друга част от тях са изпратени до училищните библиотеки, обществените библиотеки и основните институции.
3. Осигурена литература в помощ на обучението по предметите Роден край и История в училищата в община Свищов.
4. Организирана пресконференция за представяне на книгите пред свищовската общественост.
Ръководството на Община Свищов оценява, че подкрепата на инициативи на жители на района в сферата на тиражиране на книги за популяризиране на факти и обстоятелства от историята на родния край има мултиплициращ ефект и е полезна не само на сегашното поколение ученици и студенти, но и на следващите, както и на жителите на местната общност, като цяло.
Практиката има моделен характер и може да бъде въведена от други общини в страната.
Иноватор: Илиян Пламенов
Дата на публикация: 11 юли 2005
Номинации: 27
Илиян Пламенов
ст. експерт "Интеграционни връзки"
Свищов - 5250
ул. "Цанко Церковски" 2
Tel:0631 60834
Fax:0631 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]