Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Една от основните цели към, които Община Свищов си е поставила и се стреми да развива е утвърждаването й като атрактивна туристическа дестинация. Град Свищов е известен с богатото си културно минало, но не по малко атрактивен за туристите е и факта, че той е разположен на брега на река Дунав. Тази негова географска особеност ни подтикна да инициираме дейности, които популяризират заобикалящите ни природни забележителности.
Практика
Тази практика бе финансирана в рамките на Програмата за малки безвъзмездни помощи на природен парк Персина , която е подкомпонент на проект Възстановяване на влажни зони и намаляване на замърсяването , подкрепен от Глобалния Екологичен Фонд (ГЕФ) Проектът на Община Свищов цели да създаде предпоставки за развитие на екотуризма в природен парк Персина и Свищовския регион чрез опазване и популяризиране на природните ресурси сред местното население и туристите. Дейностите по проекта основно са насочени към провокиране на обществения интерес относно опазване и популяризиране на природните ресурси, подпомагане и популяризиране на дейността на организациите, заети в сферата на екологията и екотуризма. Проекта бе разработен в няколко насоки: - Проектът ще се популяризира с информационна кампания през целия си период на реализиране. Тя включва: отпечатване на 700 цветни брошури, 5 публикации и 5 интервюта в местните масмедии. По този начин обществеността ще бъде информирана своевременно за настоящата проектна инициатива на Община Свищов и същевременно ще бъде насърчена към опазване и популяризиране на локалните природни ресурси една от основните цели на проекта. -Ще бъдат извършени дейности, създаващи предпоставки за развитие на екотуризма: изграждане на интерпретационен кът (беседка, маси с пейки, заслон и кула за наблюдение на птици) на брега на река Дунав, в близост до територията на парк Персина ; поставяне на най-малко 10 указателни табели и табла с карти за Природен парк Персина на територията на град Свищов и неговите околности. В резултат на извършването на тези дейности се очаква да се популяризира Природен парк Персина сред местното население и туристите в Свищовския регион, да се провокира интерес към екотуристическите продукти, да се увеличи туристическият поток. - Ще бъдат разработени пет екотуристически продукта. Те ще бъдат презентирани на конференция в гр. Свищов, в която ще участват приблизително 30 участници. По този начин заинтересованите лица и организации, както и местното население ще имат възможността да се запознаят и възползват от потенциалните възможности за развитие на екотуризъм. - След представяне на перспективите за развитие на екотуризма ще бъде организирано обучение в гр. Свищов за 40 представители на фирми и организации, заети или заинтересовани в тази сфера. Чрез него доставчиците на екотуристически услуги ще повишат знанията си, ще възприемат успешни практики и опит. - Ще бъде организирана показателна маршрутна обиколка до екотуристическите обекти в гр. Свищов и гр. Белене, вкл. остров Белене. Този тур от една страна ще бъде практическо продължение на обучението, а от друга ще бъдат включени и лица, в качеството си на туристи. По този начин ще се постигне двустранен ефект. С провеждане на анкетно проучване сред участниците ще се разберат техните впечатления и препоръки с оглед на бъдещото развитие на екотуризма в региона. Част от посочените дейности вече са в процес на реализация.
Резултати
Проектът ще бъде популяризиран чрез информационна кампания, която включва разпространение на брошури, публикации и интервюта. Така ще се изпълни една от основните цели на проекта да се популяризира идеята за опазване на околната среда чрез развитие на екотуризма. Чрез информационната кампания и организирането на конференция, местното население, институциите, заинтересовани в сферата на екотуризма ще бъдат запознати с биологичното разнообразие в Природен парк Персина и ще бъдат насърчени към опазването и популяризирането му. Също така те ще бъдат насочени към възможностите за развитие на екотуризма, чрез които ще се съхранят и използват природните ресурси. Също така ще бъдат популяризирани икономически дейности, свързани с производството на екологично чиста продукция. В резултат от реализирането на проекта ще бъде изграден интерпретационен кът на брега на река Дунав, в близост до територията на парк Персина , ще бъдат поставени указателни табели и табла с карти. Това ще подобри базовите условия за развитие на екотуризъм. Чрез обучението, което проектът предвижда, лицата и организациите, заети в сферата на екотуризма, да подобрят своята компетентност по отношение качеството на туристическите услуги. В следствие на организирането на примерен екотур, участниците в проекта ще добият представа за използването на екопътеки в туристическите маршрути, за изискванията на екотуризма по отношение на опазването на околната среда, за начините, по които природните ресурси могат да бъдат представени като туристическа атракция. Резултатите от анкетното проучване на впечатленията и препоръките на участниците в проекта ще бъдат огласени, и ще бъдат основа за бъдещи инициативи в областта на екотуризма. Очаква се реализирането на проекта да допринесе за превръщането на Природен парк Персина и Свищовския регион в предпочитана туристическа дестинация и да се насърчи местното население към опазване и популяризиране на природните ресурси чрез развитието на екотуризма.
Иноватор: Стоян Парашкевов
Дата на публикация: 24 юни 2005
Номинации: 28
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]