Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Компютърна мрежа за обучение
Център за младежки дейности и инициативи
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
В наши дни нуждата от компютърни специалисти бързо нараства. Нещо повече работодателите вече задължително изискват компютърни умения от служителите си и кандидатите за работа. От друга страна, в нашето забързано време нуждата от постоянен достъп до интересна и актуална информация се увеличава. За съжаление, българските училища, а в голяма степен и българските университети не осигуряват дори елементарно обучение по използване на умните машинки. Българските деца и млади хора в това отношение са осакатени често те не могат да си намерят подходяща работа само защото не умеят да работят на компютър, нямат достъп до полезна информация, която могат да ползват в училище, или информация за стипендии и за други възможности, нямат достъп до електронна поща.
Центърът за младежки дейности и инициативи към Община Търговище (ЦМДИ) осъзнава огромната нужда от създаване на компютърен център, където младите хора да бъдат обучавани да работят с компютри и да имат свободен достъп до ИНТЕРНЕТ. След проучване възможностите за финансиране на подобен проект, ЦМДИ получава информация от г-жа Хедър Хюстън доброволка от Корпуса на мира в Търговище, че чрез Корпуса на мира, който е в договорни отношения с SPA, може да се кандидатства пред SPA с проект.
Практика
До този момент в Дома функционира клуб "Компютър". Вече е налице материалната база на клуба и компютърната техника. Клубът си е спечелил и естествен поток от посетители. За съжаление, техниката, с която клубът разполага, е доста остаряла. Учениците, които посещават клуба, имат желание да работят с по-модерна техника, да имат достъп до ИНТЕРНЕТ, да имат собствени кутии за електронна поща. Вземайки пред вид всички тези обстоятелства, ЦМДИ Търговище заедно с Хедър Хюстън кандидатства през м. септември 1998 г. пред SPA за финансиране на проект "Компютърна мрежа за обучение". Проектът е одобрен от Корпуса на мира България и САЩ, както и от SPA, в следствие на което е подписан договор между ЦМДИ, Корпуса на мира и SPA и с одобрените средства ($4,000) е закупена през м. ноември 1998 г. необходимата техника: 5 компютъра, един принтер, модем, както и заплащане за включване в локална мрежа за свободен достъп до ИНТЕРНЕТ.
От м. декември започва реалната експлоатация на техниката тогава стартират курсове за компютърно обучение на учащи, младежи, девойки и работещи, водени от двама преподаватели. Единият е специалист по компютърни системи, служител на Центъра. Другият е преподавател в Техникума по икономическа информатика Търговище. Курсовете съдържат темите DOS, Windows 95 - 98, Microsoft Office, Internet и са с различна продължителност в зависимост от желанието на курсиста 40, 50 или 80 часа. До момента са обучени 21 човека. Трябва да се отбележи, че курсовете се заплащат, като 75 на сто от вноските се изразходват за хонорари на преподавателите.
Освен от курсисти Центърът се посещава и от млади хора, които искат да се занимават сами. Само за последните два месеца, през Центъра за минали 170 човека, които най-често идват, за да използват ИНТЕРНЕТ и електронна поща. Младежите, които желаят, получават индивидуална помощ от преподавателите в използването на ИНТЕРНЕТ. Предоставя им се възможност да отворят свои кутии за електронна поща на известни безплатни ИНТЕРНЕТ сървъри като Yahoo, Hotmail, Excite и други по техен собствен избор.
Резултати
Като важен резултат се определя изключителната популярност на клуба сред младите хора на Търговище. Тази популярност се дължи и на добрата рекламна кампания, проведена при откриването на клуба: реклама по радио, кабелна телевизия, вестници, разлепени обяви по училищата. Цялата кампания би била безрезултатна, ако продуктът, който в крайна сметка предлага ЦМДИ Търговище, не беше толкова ценен от и нужен на младите хора в момента. Показателен е фактът, че курсовете продължават, потокът от индивидуално занимаващи се млади хора се увеличава. Като слабост за сега се отчита липсата на официален мониторинг за реалните ползи за курсистите, вече завършили обучението. Слабост за сега е и невъзможността да се издават на курсистите сертификати за завършен курс, поради липса на оторизация. Тази успешна иновационна практика на ЦМДИ Търговище може да бъде лесно репликирана и ЦМДИ Търговище е готов да сподели досегашния си опит.
Иноватор: Даниела Марчева
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 3
Даниела Марчева
Директор
Търговище - 7700
ул. "Христо Ботев" 10
Tel:0601/2 52 14
Fax:0601/2 57 19

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]