Село Войводово, община Мизия е основано преди 103 години от банатски българи и чехи, преселници от Австро-Унгарската империя. През 1950 г., след заминаването на по-голямата част от тях за Чехия, във с. Войводово се преселват българи от Кюстендилско и Ихтиманско. Културните традиции и обичаи на кюстендилци и ихтиманци са запазени и до днес от местното население, а читалище Христо Ботев и Дневният център за деца, изграден през 2002 г. със спечелен проект към Обединените холандски фондации от Читалищното настоятелство, поддържа традицията жива.
Към центъра работи група за изучаване на местния фолклор Бъдеще без минало няма , която е един от основните организатори и участници в пресъздаваният ежегодно обичай Сурвакари .
Сурвакарската вечер се провежда на 13 срещу 14 януари /Василовден по стар стил /. В нея е съхранено характерното за кюстендилския край. В сурвакарската група са: свекър, свекърва, булка, младоженец, циганка, циганин с мечка, музикант, поп и сурвакарче.
Тя обикаля всички къщи в селото, сурвака, пее песни за здраве и берекет в дома, а попът ги ръси със светена вода, благославя ги и им пожелава благополучие късмет, пълна къща с деца и животни. Домакините черпят сурвакарите и ги даряват с боб, ябълки, орехи, лук, вино и ракия, а също и с дребни пари.
След като групата обиколи цялото село се събира в Детския център, преброяват се парите и продуктите и се решава как ще бъдат употребени. По традиция след сурвакането със събраните пари и продукти се приготвя трапеза и на нея се кани цялото село.
Тази година жителите на Войводово единодушно приемат предложението продуктите да бъдат продадени и средствата да бъдат използвани за организиране на младежка забава в чест на удостоеният със званието Спортист на годината в област Враца Ивайло Стефанов от с. Войводово, седмокласник от ОУ Ц. Церковски гр. Мизия, който е обещаващ спортист в областта на леката атлетика.
Заниманията в групата Бъдеще без минало няма в Дневния детски център дават възможност на младите хора да се запознаят с традициите и обичаите и да ги съхранят и предадат на бъдещите поколения. Включването в подготовката и пресъздаването на обичаите на различни възрастови групи, и най-вече деца и младежи сплотява населението и го мотивира за нови изяви и обществено-полезни дейности, с подкрепата на кметската власт.
Настоятелството на читалище Христо Ботев и Дневният детски център се утвърждават като основни инициатори и организатори на културения живот в селото.
[Номинирай]
назад