Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Селекционният фестивал Светът в музика Добрич-Албена стана възможен след участието на всички професионални и голяма част от любителските състави и на много индивидуални изпълнители от град Добрич в предходните 6 издания на фестивала във Фивицано. Участниците от Добрич са почти 2/3 от всички български участници във фестивала. Те се завръщаха винаги с отличия, а публиката е оставала очарована от изпълненията им. На последното издание на фестивала изгря звездата на дванадесетгодишното добричко момиче Кремена Димитрова, на чиято песен италианската телевизия Rai Due изготви специален клип и й предостави възможността да пее в дует с изявения италиански тенор Патрик Салати. Успехите на добричките изпълнители са провокирали и мотивирали организаторите на фестивала да предложат на Община град Добрич домакинството на селекционния етап, предхождащ завършващия кръг на фестивала във Фивицано.

Практика

По препоръка на Организационния комитет на фестивала във Фивицано, Италия, на 28, 29 и 30 май 2004 г. в България се проведе Селекционен фестивал, домакин на който бе Община град Добрич и Курортен комплекс Албена.

Селекционният фестивал Добрич-Албена Светът в музика протече в два етапа: първоначален подбор на участници за втория етап на основата на подадени заявления, аудио- и видео- рекламни материали; втори етап - за извършване на същинската селекция. Десетчленно жури под председателството на проф. Пламен Арабов, преподавател в АМТИ - Пловдив, и членове - изявени специалисти, преподаватели във висши учебни заведения, журналисти, прослушаха на три сцени и подбраха участниците за заключителния фестивал във Фивицано. Участниците се състезаваха в 15 секции. 

Селекционният фестивал Светът в музика Добрич-Албена за VІІ Международен фестивал във Фивицано, Италия, е част от международен проект, съвместно финансиран от Фондация под ръководството на Акиле Марини и Община град Добрич.

В първото издание на фестивала участваха 1500 изпълнители от цялата страна, подбрани предварително от около 10 000 кандидати, представили заявки, аудио- и видео-материали. Бе привлечено вниманието на професионални, но най-вече и на любителски състави, на специализирани учебни заведения, в които се изучават музика и танци, профилирани паралелки, младежки домове, читалища, студии и др.

От Селекционния фестивал в Добрич-Албена за представяне на българското музикално и танцово изкуство във Фивицано, Италия се класираха 300 участника.
Резултати

1. След успешния първи Селекционен фестивал Добрич-Албена 2004, Община град Добрич получи предложение, от следващата 2005 г. да стане център на селекционен фестивал за страните от района на Югоизточна Европа.

2. Записът, осъществен от ВТV и телевизия Rai Due , на Гала-концерта с отличените изпълнители, които ще представляват България на Международния фестивал във Фивицано, е още една възможност за популяризиране на нашето музикално и танцово изкуство в страната, Италия и други европейски държави.

3. Присъствието на толкова много участници от България даде възможност на изпълнителите и ръководителите на нашите състави да се запознаят с постиженията и тенденциите в развитието на различните жанрове музикално и танцово изкуство от другите райони на страната.

4. Бяха създадени нови възможности за творчески контакти и обмяна на идеи за развитието на музикалното и танцово изкуство във всичките жанрове и за контакти в чисто човешки план.

5. Стимулира се високото професионално майсторство и художествен вкус; възпитава се у младите изпълнители и творци стремеж към ярка национална идентичност чрез съхранение и творческо развитие на съвременна основа на исконните фолклорни традиции.

6. Дава се възможност за запознаване с върхови постижения, показани от други националности във Фивицано, демонстрирани на Гала-концерта от лауреати на минали издания на фестивала.

7. Развива се интерес и отношение на толерантност към другите национални култури в съвременната епоха на глобализация.

8. Стимулира се обмен на новаторски методики в съвременното обучение на музикалните и танцови изпълнители.

Иноватор: Мариана Попова
Дата на публикация: 02 януари 2005
Номинации: 3
Мариана Попова
Директор на дирекция Хуманитарни дейности
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:058/602 146
Fax:058/ 600 166

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]