Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Богатата творческа биография като хоров диригент, участието на маестро Медникаров в множество фестивали и конкурси, майсторските школи и програми, които е провел на различни места по света, са увенчани със спечелване на международен авторитет и популярност. Професионалните и лични качества на Маестрото и художественото ниво, постигнато от хоровете, които ръководи (Детски хор Добрич и Хор Добруджански звуци ), го правят желан гост на музикални прояви: като диригент и заедно със съставите. Учредяването на Международен хоров фестивал Маестро Захари Медникаров и успешното провеждане на първото му издание е поредно международно признание за името, таланта и постиженията на диригента.

Практика

Програмата Приятели на България с Президент родолюбивият българин Цветан Иванов, работи от 1992 г. и като сдружение с идеална цел активно разпространява българските музикални постижения в Русия. Хоровите и танцовите прояви по Програмата винаги включват оригинални български творби, които се изпълняват не само от български, но като задължителен елемент и от чуждестранните състави. Такива прояви Програмата организира ежемесечно на различни места в необятната Руска федерация.

За пръв път Международен фестивал на детските хорове (на името на добричкия диригент маестро Медникаров) се проведе в Добрич и Албена, под патронажа на Кмета на града Д.Николова. В него взеха участие пет хорови състава от Русия и четири български - с 40 хорови изпълнения, 39 солови инструментални пиеси и 5 академични вокални изпълнения от 3 вокалистки. Прозвучаха произведения от световни и изтъкнати български композитори като Моцарт, Шостакович, Прокофиев, Хачатурян, Свиридов, Доницети, Верди, Шуберт, Григ, Шопен, Борткиевич, Тарега, Шмит, Гречанинов, Лист, Равел, Попов, П. Хаджиев, В. Чучков, Христосков, Андрей Стоянов, К. Илиев, Огнян Вълчев и много други.

Проведоха се майсторски класове под ръководството на изтъкнати български хорови диригенти.

Хоровият фестивал бе още една добра възможност за изява на състави и изпълнители. Всички хористи и техните ръководители можаха да се запознаят и обменят опит с нови състави и диригенти, с тяхната организация на работа и подготовка, подбор на репертоар, размениха се материали.

В края на фестивала всички състави изпълниха български песни, а заедно запяха Върви, народе възродени .

Записът на заключителния концерт, осъществен от БНР, спомага за популяризиране на нашето хорово изкуство.

Изданието на Фестивала през следващата година вече предвижда заявките за участие и на състави от Чехия и Полша.

Резултати

Фестивалът, реализирайки целите на Програма Приятели на България , е ярък форум за изява на българските музикални и хорови таланти.

Учредяването на хоровата част на фестивала на името на маестро Захари Медникаров е високо признание и чест и за диригента, и за Община град Добрич.

Състезателният характер на фестивала стимулира високото професионално майсторство и художествен вкус, запознаването с върхови постижения на детските хорови състави от други страни. Стимулира се обменът на новаторски методики в обучението на хорови изпълнители.

У децата се развива интерес и се възпитава толерантност към други национални култури в съвременната епоха на глобализация; създават се приятелства.
Иноватор: Мариана Попова
Дата на публикация: 02 януари 2005
Номинации: 2
Мариана Попова
Директор на дирекция Хуманитарни дейности
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:058/602 146
Fax:058/ 600 166

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]