Община Антоново е разположена в Североизточна България, в югозападната част на Търговищка област. На север, североизток и изток граничи с общините Попово, Търговище, Омуртаг (Търговищка област). На югоизток с община Котел ( Сливенска област ) , а на югозапад и северозапад с общините Елена, Златарица и Стражица ( Великотърновска област ). Общината се намира изцяло в Предбалкана. Територията на община Антоново е сравнително бедна на водни ресурси с разнообразен релеф включващ равнини и ниско планински възвишения. На територията на общината е развит само автомобилния транспорт.
Община Антоново включва 60 населени места в това число 1 град Антоново. Населението наброява 7902 жители, от които 23 % градско и 77% - селско. Днес промишлеността в общината се намира в дълбока криза. Селското стопанство е представено от земеделието и животновъдството. Частният бизнес е в процес на развитие. Ръстът на безработицата е 37,31 %. Едва в началото на 2004 година Община Антоново има достъп до Internet .
Поради специфичните географски, икономически, социални условия комуникацията между местна власт и граждани се осъществява на живо и на място. Това изисква транспорт, време и добра организация, но създава условия за осъществяване на по-добра жива връзка и обмен на информация, запознаване с реалните условия и проблеми по места. Ефективно, ефикасно, своевременно, съвместно решаване на проблемите е нашата цел.
- Направено е проучване на възможностите за създаване на партньорство между местната власт, гражданите, частния бизнес, учащите.
- С нашата практика са свързани ААМР, ШАРС, ФРМС, БОЛКАН АСИСТ, НПО, Областна, Общинска администрация, Общински съвет, читалища, учащи се, пенсионери, частен сектор и други институции.
- В процеса на общуване са проведени четири семинара по програма ПЛЕДЖ организирани в Общината и десет форум сесии по програма ОБЩЕСТВЕН ФОРУМ .
- Гражданите управляват четиринадесет проекта съфинансирани от Общината Уникалността ни е в това, че всичките са стартирани през 2003 година при местна власт, която не е променяна в продължение на десетилетия и продължават през 2004 година при ново политическо управление.
- Силата ни е в приемствеността и толерантността между етносите и политическите нагласи представени в общината.
- Провежда се политика на публичност и прозрачност в работата на местната власт.
- Насърчава се участието на широк кръг граждани в процеса на вземане на решение.
- Гражданите се научиха да формулират своите цели и в пряк диалог с местната власт, различните институции и частния бизнес да решават общественозначими проблеми;
- Подобрява се жизнената среда;
- Модернизира се компютърен кабинет в единственото в града средно училище;
- Създадени са нови детски площадки;
- Възпитава се екологично и естетично отношение към жизнената среда в общността;
- Доверието между местна власт и граждани създава мост, по който да се правят следващите стъпки към утвърждаване на гражданско общество в общината;
- Променя се мисленето, формира се самочувствие и увереност, че всеки и всички заедно можем;
- Гражданите управляват четиринадесет проекта в това число тринадесет по програма ОБЩЕСТВЕН ФОРУМ и един по програма ПЛЕДЖ ;
- Общината участва със съфинансиране във всичките четиринадесет проекта, оказва методическа и практическа помощ при осъществяване на целите.
[Номинирай]
назад