Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Бургас като район с разнообразна индустрия, голяма концентрация на действащи предприятия на територията на града и околностите и като център с интензивен автомобилен трафик, носи реалния риск за нарушено качество на околната среда, което го определя и като гореща екологична точка . Неоспорима истина е, че гражданското общество се заражда, когато хората са наясно с фактите и само тогава те могат да формират своята активна и адекватна позиция за разрешаването на даден проблем. Така се роди идеята за издаването на ЕКО-БЮЛЕТИН. Тази инициатива беше последвана от други, насочени към повишаване на информираността и екологичното образование на населението.

Практика

Първият брой на ЕКО-БЮЛЕТИНА излиза през м. юни 1994 г. Подготвя се от общинската администрация, благодарение на информацията от мониторинга, предоставяна ни от РИОСВ, ХЕИ, ХМО и ВиК ЕАД Бургас. Всяка седмица в поредния брой се публикуват актуалните данни за замърсяването на атмосферния въздух и питейната вода. Бюлетинът се поставя на информационното табло на Община Бургас, публикува се на официалната Интернет страница на Общината на адрес www.obstina-bourgas.org и се разпространява до медиите.


На територията на общината действат 2 автоматични станции на непрекъснат режим на работа и се поддържат 3 пункта с ръчно пробонабиране за имисионен контрол на атмосферния въздух по следните показатели: серен диоксид, азотен диоксид, азотен оксид, фенол, сероводород, амоняк, оловни аерозоли, общ прах и фини прахови частици във въздуха. Данните се обработват и обобщават в Община Бургас, като в Еко-бюлетина се публикуват регистрираните превишения на допустимите норми в съответния пункт по даден замърсител за конкретния ден и час на замърсяването.


Представя се и информация за качеството на питейната вода на база анализите на ВиК ЕАД за язовирите Камчия и Ясна поляна , както и водопроводната мрежа на гр. Бургас.


От 1992 г. Община Бургас започва издаването на годишен Доклад по мониторинг на околната среда , в който чрез индикатори за 10 годишен период се представя тенденцията за състоянието на компонентите на околната среда и факторите на въздействие. Условно докладите се разделят на три части натиск състояние реакция , което е възприето в международен аспект по отношение околната среда. В отделна глава се представя и поглед в бъдещето това, което предстои да се направи за една по-чиста околна среда.


Като съвсем естествено продължение на тези инициативи се явява и откриването и обявяването на горещ зелен телефон в Община Бургас. От 1998 г. жителите на Бургас имат възможност да споделят еко проблема си, да подадат жалба за замърсявания или скитащи кучета, да получат допълнителна информация за състоянието на околната среда.


Практиката показва, че успешното управление и опазването на околната среда не може да се осъществи без активното участие на населението. Но практиката показва, че много трудно и бавно се променя съзнанието и мисленето на хората. Ние се опитваме да постигнем промяната, защото сме убедени, че това е без алтернативната посока напред.

Резултати

Издаването на Еко-бюлетин и Доклад по мониторинг на околната среда на Община Бургас и откриването на горещ зелен телефон :

- Допринасят за повишаване информираността на гражданите;

- Провокират и поддържат обществен интерес към проблемите на околната среда и начините за разрешаването им;

- Дават възможност за осъществяване на двупосочна връзка граждани - местна власт ;

- Показват, че трябва да се преодолее бюрократичното и бездушно отношение на чиновника към правото на всеки един от нас да бъде осведомен за качеството на средата, в която живее;

- Доказват на жителите на Бургас, че гласовете им се чуват .


Тази инициатива доказва, че има алтернатива на незнанието и незаинтересуваността, има и начини за разрешаване на проблемите, които пряко ни засягат.

Иноватор: Павлин Михов
Дата на публикация: 21 октомври 2004
Номинации: 2
Павлин Михов
Директор Евроинтеграция, УР и ООС
Бургас - 8000

Tel:056/ 84 38 91
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]