Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Град Добрич разполага с добре изградена и поддържана зелена система в рамките на старото градско ядро. В перспектива, съгласно Плана на зелената система на град Добрич, са разработени четири паркови района, за два от които има устройствени планове. По разчети от Зеления кадастър към Плана на зелената система на град Добрич в чертите на Общината са създадени 783 дка зелени площи. На този етап интензивно се поддържат 420 дка.. Ежегодно от тези площи се събират и изхвърлят около 2500 куб. м. органични отпадъци (тревна и листна маса, клони от резитби на дървета).

Тези и други органични отпадъци, които могат да се доставят от различни производства на и около територията на града, биха могли да се използват като суровина за компостиране. Цикълът може да се затвори, като полученият компост се използва за подобряване структурата и състава на почвата в зелените площи.

Практика

Правенето на компост е един ускорен път за имитиране на природния цикъл на живот и смърт. Крайният продукт в компостния процес е тъмна, рехава, частично разложена форма на органичната материя, която не разкрива никакъв признак за своя произход. Единствената разлика между крайния компост и горския хумус, създаден от природата, е по отношение на времето.


Действието на различни микроорганизми и безгръбначни превръща суровите органични материали на един компостен куп в завършен компост. Максималното разлагане става, когато тези организми са изложени на подходящ баланс на кислород, влажност и хранителни вещества. Продуктите на компостния процес включват готов компост, въглероден диоксид, топлина и вода. При компостирането с червен червей се подбира място, най-често навън. Теренът, подбран в случая, е микросметище в района на декоративен разсадник.


Съоръжението, което се изгражда, е компостен куп във формата на повдигната леха. За постигане на оптимална влажност е необходимо да има контакт с почвата или да се постави дренажен слой.


Купът в целия си обем трябва да бъде добре аериран, да се поддържа оптимална влажност и температура през различните сезони, което създава необходимите условия за развитие на червеите.


Реализацията на проекта включва събиране, транспортиране, първоначално изграждане на лехи за компостиране, обработка на органичните отпадъци до получаване на компост и обратното му използване в зелените площи.


Партньори в реализацията на проекта са:

- Община град Добрич

- Шеле - България ЕООД

- Общинска служба по социално подпомаганe.

- Регионална служба по заетостта - гр. Добрич.

Резултати
  • Оползотворяване на растителните отпадъци от зелените площи на територията на Община град Добрич;
  • Подобряване на структурата на зелените площи, чрез внасяне на компост;
  • Подобряване вида и качеството на поддържане на зелените площи;
  • Намаляване на количеството на отпадъците, депонирани на сметището за твърди битови отпадъци.
Иноватор: Ганка Пенева
Дата на публикация: 21 октомври 2004
Номинации: 4
Ганка Пенева
Гл. експерт Озеленяване
Добрич - 9300
ул. "България 12
Tel:058/ 601 207
Fax:058/ 600 166

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]