Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Младежко еко лято
Община Разград
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

По икономически и други причини в последните години е прекъсната традицията учениците да оползотворяват част от свободното си време през лятната ваканция в организирани лагери на море или планина. Отпаднаха и другите форми на работа с децата през лятото. Повечето от учениците прекарват ваканционните дни вкъщи без родителски надзор. От друга страна, една голяма част от тях търсят възможности да намерят подходяща за възрастта си работа, за да си осигурят средства за разходи, които родителите не могат да си позволят. В същото време общинската фирма Паркстрой, поддържаща зелените площи и градинки в града, заявява желание да включи в дейностите си през летния сезон и млади хора, които ще подпомогнат нейната работа. Всичко това поражда идеята да бъде намерена подходяща форма за ученическа заетост през лятната ваканция, която не само ще осмисли свободното им време, но и ще им даде възможност да заработят джобните си пари. Общината решава да организира Младежко еко лято, за което се залагат средства в бюджета. Възложено е на Центъра за ученическо техническо и научно творчество да поеме цялостната организация на инициативата.

Практика

За седма поредна година по инициатива на общината в Разград се провежда Младежкото еко лято. До идеята за тази форма за работа с децата общинското ръководство достига, подтикнато от няколко причини. От една страна, все по-малки са възможностите на родителите да заделят средства, за да заведат децата си на почивка или да ги изпратят на някой от малкото останали ученически лагери. Повечето от учениците прекарват ваканционните дни вкъщи без родителски надзор. В същото време част от учениците търсят подходяща за възрастта си работа, която ще им даде възможност да припечелят джобните си пари. Така се стига до идеята да бъде създадена форма за работа с децата, която ще осмисли свободното им време и ще им даде възможност за допълнителни доходи. Още при формирането на общинския бюджет общината предвижда средства за организирането на тази дейност, която е наречена Младежко еко лято.

На Центъра за ученическо техническо и научно творчество, който има и други форми за лятна работа с децата, е възложена цялостната организация на инициативата. Еко лятото се провежда в четири смени от по сто деца, разпределени в 5 групи. За всяка група еко патрули се грижат преподаватели от центъра, под чието ръководство преминава работата в четиричасовия работен ден. Групите са разпределят на възлови места в града, определени от общинската фирма Паркстрой, в зависимост от възникналите потребности. На децата се възлагат задачи, отговарящи на възрастта им измитане на паркови алеи, плевене на цветни лехи и други, за което в края на десетдневната смяна получават между 10 и 15 лв.. В същото време се поражда идеята инициативата да бъде разширена с нови дейности образователни и информиращи. Така преди две години започва провеждането и на Лятната академия за деца. След приключването на работния ден, следобед децата имат възможност да посещават залите на ЦУТНТ, в които специалисти от ХЕИ, КАТ и други институции им предават умения за безопасност на движението, даване на първа помощ и др. Често самите деца подсказват темите на обучението според своите интереси.


За първи път от 2004 г. към всяка група еко патрули се включва и медицинско лице от наличния персонал в учебните заведения на територията на общината с цел опазване живота и здравето на децата.

Резултати

- Организирана е форма за осмисляне свободното време на децата през лятната ваканция;

- Дава им се възможност за заработване на допълнителни средства за лични нужди;

- В непринудена обстановка разширяват познанията си по теми, които ги вълнуват и придобиват практически умения по безопасност на движението и даване на първа помощ в различни ситуации;

- Еко патрулите подпомагат дейностите по поддържането на тревните площи и парковете в града;

- В децата се формира ново отношение към околната среда и навици за опазването й.

Иноватор: Елка Неделчева
Дата на публикация: 21 октомври 2004
Номинации: 2
Елка Неделчева
Главен експерт Връзки с обществеността
Разград - 7200
бул. Бели Лом 37 А
Tel:084/ 660 230
Fax:084/ 660 090

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]