Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Един от приоритетите на общинската политика е приобщаване на възрастните хора и хората с увреждания към цялостния живот на общината. Така се ражда идеята за изграждане на център за социална интеграция, който да отговаря на съвременните изисквания за работа с тези групи, да им се осигури обществена среда, сигурност и подкрепа.

Със съвместните усилия на сформирания екип по изготвяне на проекта, както и създадения за целта обществен съвет, започва неговото реализиране и обосновка, за доказване необходимостта от изграждането на центъра.

Практика

Началото се поставя с формирането на Обществен съвет, който да работи на обществени начала и да подпомага работата на центъра. В състава на обществения съвет са включени представители на двете целеви групи възрастните хора и хората с увреждания, на общинската администрация, Дирекция Социално подпомагане , НПО и бизнеса. Съветът заедно с общинското ръководство прави подбор на двама сътрудници сътрудник по административно подпомагане и сътрудник по социализация, които в продължение на четири месеца работят по изпълнение на проекта. Ръководителят и двамата сътрудници преминават курс на обучение организиран от НСОРБ.

От 1 юни 2003 год. екипа и представители на обществения съвет провеждат срещи във всички селища на общината за разясняване целите и задачите, които предстоят да бъдат реализирани от новата форма на предоставяне на социални услуги. В подготовката на празника за откриване на центъра на 31 юли 2003год. участие взимат клубовете на пенсионерите и хората с увреждания от цялата община, а чрез тях голяма част от ползващите услугите на центъра.

На празника по случай откриването на центъра богатата художествена програма, обединила усилията на всички клубове в общината, доказва че хората, за които е предназначен този център са основния двигател за реализирането на нови идеи и начинания.

Доказателствата за това не закъсняват. На 29 август 2003год. в салона на читалище Просвета с. Крушовица се чества десетгодишния юбилей на клуба на пенсионера Не остарявай . Тази годишнина и нейното честване дава простор за изява, както на организаторите, така и на техните гости и приятели.

Общината съвместно с НПО през есента на 2003год. организира дни за отдих в базата на ЕООД Косаня Комплекс Рай за клубовете на пенсионера и дружествата на хората с увреждания. Не закъсняха и предколедните подготовки. Всички села взеха участие и представиха богата фолклорна програма с традициите на родния край.

Освен дейностите по социални услуги центърът предоставя подкрепа, както в традиционните услуги Домашен социален патронаж и обществена трапезария, така и услуги, осигуряващи административно подпомагане на нуждаещите се. Те се отразяват ежедневно в специални дневници. Това са услуги по подготовка на документи за получаване на помощ за отопление, разнасяне по домовете на решения за твърдо гориво и съдействие за неговото доставяне, съдействие при получаване на услуги и документи от общинската администрация, подготовка на документи за снабдяване с помощни средства при инвалидност или тежки заболявания, при подаване и получаване на документи от НОИ и др.

Посещаването на организираните консултации на психотерапевта, на юриста и на здравните работници подпомага приобщаването и преодоляването на бариерата.

Резултати

В резултат на реализацията на проекта и изграждането на Център за социална интеграция Община Мизия разполага със съвременна база, която отговаря на потребностите на възрастните хора и хората с увреждания за предоставяне на услуги. С организираните мероприятия се възвръща увереността и самочувствието, че можеш да бъдеш полезен на себе си и околните.

Поставено е началото за изграждане на мрежа от социални услуги във всички селища на общината. Прави се по-точна оценка на социалните им нужди, с което общинската стратегия се обогатява с нови начинания и придобивки за тези две групи от начинания. Дава им се възможност за контакти и изяви, както и да споделят своите знания и умения с по-младите.

Като резултат от общите усилия е одобрения проект за финансиране от СИФ към МТСП за Дом за деца лишени от родителски грижи с. Липница.

Резултатите от работата на центъра ще станат видими във времето за години наред. За развитието на социалните услуги се предвиждат дейности по изграждане на достъпна среда до всички институции, организации и учреждения в общината за хората с увреждания. Ще бъдат предоставяни услуги, както в центъра, така и по домовете на нуждаещите се.

Общинското ръководство осигурява устойчивост и подкрепа на цялостната дейност, за да се даде възможност на тези групи днес и в бъдеще да живеят в хармония със себе си и околния свят, да се чувстват значими и потребни.

След приключване на проекта в структурата на общинската администрация се формира център за социални услуги. Центърът за социална интеграция е неделима част от това звено.

Иноватор: Сашка Началнишка
Дата на публикация: 08 октомври 2004
Номинации: 8
Сашка Началнишка
зам.-кмет
Мизия - 3330
ул. Георги Димитров 25-27
Tel:09161/22-40
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]