Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В края на м.август 2003 г. се правят първите стъпки по изготвянето на на двуетапния проект, явяващ се естествено продължение на упорития стремеж на общинското ръководство управлението на отпадъците в общината да бъде положено на нова основа.

Важен стимул за постигането на тази цел е изграждането на първа клетка от новото регионално депо за неопасни отпадъци в землището на община Оряхово, чиято експлоатация предстои.

Оттук идват и усилията за създаването на актуален регистър на старите замърсявания на територията на общината и план за тяхното рекултивиране. Но недостига на средства кара общинското ръководство да търси източници на финансиране на най-фондоемките работи, същностни за така необходимия оздравителен ефект за замърсените райони и прилежащите им терени.

Проектът за почистване, озеленяване на почистените площи и въвеждане на разделно събиране на отпадъците е разработен от община Мизия, финансиран от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/ към МОСВ, гр. София.

Практика

Естественото продължение на работата на общината по управление на отпадъците от различен вид и произход е изготвения и осъществен напълно през 2004 г. двуетапен проект за саниране на замърсени с отпадъци площи в райони в Ромски квартал гр. Мизия, тяхното озеленяване и въвеждане на разделно събиране на отпадъците. Активно участие вземат 22 души доброволци-главно живущи в близост до замърсените участъци.Те участват с необходимия ръчен труд по реализирането на неотложните дейности събиране и товарене на отпадъци, изкопаване на дупки за засаждане на фиданки, поливане на новопосадените фиданки.

Първият етап на проекта /вкл. събиране, товарене и превоз на отпадъци/се реализира в края на 2003 г.с извозването на общо около 400 куб.м. отпадъци на градското депо, извършено бе подравняване на почистените терени.

По време на втория етап /пролетта на 2004 г./ бяха засадени 180 броя широколистни фиданки на санираните терени, при което се оформи смесена горска екосистема /10 дка/ с основни лесообразуватели -обикновен кестен, дъб, бреза , акация.

Проектът включва освен реализирането на заложени дейности по почистване на замърсените площи, частично залесяване на рекултивираните терени и мерки за недопускане на повторно замърсяване на почистените площи, поддържане на озеленените терени чрез осъществяване на ефективен контрол и търсене на наказателна отговорност на нарушителите съгласно изискванията на местни и национални нормативни екологични актове, чрез провеждането на възпитателна агитация с помощта на средствата за масово осведомяване, с поставянето на табели и охрана.

Резултати

Реализирането на проекта спомогна да бъде подобрена чувствително чистотата и благоустройството в районите на Ромски квартал - гр. Мизия и да се създаде мотивация в населението за опазване на околната среда.Осъществяването на дейностите, заложени в проекта даде възможност да се тушира негативния антропогенен ефект върху околната среда в основните и компоненти: въздух, почви, води, биологично разнообразие /чрез дообогатяване на местната флора/.

Иноватор: Илона Ванкова
Дата на публикация: 07 октомври 2004
Номинации: 1
Илона Ванкова
Мл. специалист "Eкология и озеленяване"
Мизия - 3330
ул. "Г.Димитров" 25-27
Tel:09161/23-15 в.120
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]