Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Родова памет
НЧ Н. Й. Вапцаров
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за необходимостта от целенасочена дейност по съхраняване на местните традиции се обсъжда на сбирка на Читалищното настоятелство. В града живеят голяма група хора над 60-годишна възраст, които се чувстват ненужни и изолирани, не откриват мястото си в активния живот на местната общественост, а именно те са носител на мъдростта на миналото.

Като има предвид и необходимостта от ангажиране на младежите от община Годеч с конструктивни дейности Читалищното настоятелство решава, че съвместните дейности са чудесна възможност да се покажат допирните точки на две поколения, да се повиши самочувствието на възрастните, разбирането за ценностите на младите и да се запази духа на Годеч за следващите поколения. Идеята е разработена като проектно предложение и получава одобрение по Програма "Подобряване на социалната среда" на ФРМС, финансирана от Фондация "Чарлз Стюарт Мот".

Практика

В предварителния етап на проекта е събрана информация за желаещите да се включат в клуб "Родова памет". Със старта на проекта на 1 октомври 2003 г. е сформиран клубът. Организира се група от 20 ученика, които са обучени как да проучват етнографията на района. Групата от обучени доброволци започва издирване на автентични песни, танци и ритуали от селата в региона. Възрастните хора с охота се връщат в спомените си и споделят ценна информация. Хореографът на проекта се заема със систематизирането на събраната информация. От нея се изготви описание на особеностите и протичането на следните обичаи: Сватба в Годечко; Джамала; Гергьовден.

Събрани са много предмети от бита, носии, оръдия на труда, с цел да бъде изготвена етнографска сбирка. Някои от бъдещите експонати са реставрирани особено красива е колекцията от накити, пафти, гривни и пръстени. Поръчани са витрини и решетки за прозорците на помещението, в което ще бъде етнографската сбирка и е подготвено излагането на експонатите. Всички събрани материали са предоставени на читалищното настоятелство за формиране на архив при продължаване на събирателската дейност след завършване на проекта.

В началото на приложните занимания младите хора са неуверени и несръчни, поради първия си допир с подобни дейности. Но възрастните в клуба се оказват блестящи педагози. Младежите започват да идват с ентусиазъм на сбирките, а под вече умелите им ръце излизат чудесни ръкоделия. Освежени са народните носии на Читалището. В заниманията по плетиво работата спори най-много, изплетени бяха детски дрешки, одеала, шапки и много други изделия. Организирани са съвместни занимания с децата с увреждания от клуб "Сръчко", които се превръщат във всеобщо веселие.

Участниците в клуб "Родова памет" поставят началото на инициатива за нагледна възстановка на местни обичаи съществували в миналото на територията на град Годеч. Обичаите, които се представят със съвместното участие на млади и възрастни са: Седянка, Тлака, Джамала, Поклади, Тодоровден. С цел по-трайно запазване спомена за създаденото, протичането им е заснето с камера и е направен видео филм. Той ще послужи за популяризирането дейността на НЧ "Н. Й. Вапцаров".

Резултати

Младите хора в Община Годеч са запознати с традициите, обичаите и родовата памет на региона.

Подобрява се психоклиматът между различните поколения в града.

Създадена е богата етнографска изложба, която и занапред ще е достъпна за посетителите и жителите на Община Годеч.

Популяризира се името на Годеч и Народно читалище "Н. Й. Вапцаров".

Иноватор: Велин Иванов
Дата на публикация: 05 септември 2004
Номинации: 2
Велин Иванов
Председател
Годеч - 2240
ул. Н. Й. Вапцаров 10
Tel:(0729) 23 68, 0887 302708
Fax:(0729) 35 03

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]