Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Аз също искам да говоря с вас
Народно читалище Нов живот
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проектът "Аз също искам да говоря с вас" се ражда като идея при обсъждане на проблемите на хората с увреждания в общината. Хората със слухови увреждания имат нужда от специални грижи, които изискват специализирани умения за общуване с тях, които да задоволят техните потребности от социални контакти. Инициативата се поема от общинска администрация и читалищното настоятелство, подкрепяно от териториалната организация на Съюза на слухоувредените в Момчилград. Разработено е предложение за проект в рамките на Програма "Подобряване на социалната среда" на ФРМС, финансирана от Фондация "Чарлз Стюарт Мот".

Практика

Екипът на проекта у ведомява официалните представители на институциите в Община Момчилград за организирането на практически жестомимичен курс чрез писма и провежда лични срещи с тях. Публикувана е обява по кабелната телевизия за информиране на обществеността за курса и записване на желаещите .

Осъществена е с реща с лектор от София за уточняване на програмата с курсистите - доброволци. Определено е курсът да се провежда в неработно време петък, събота и неделя. Осигурени са речници и видеокасети по жестомимичен език за курсистите.

Организи ран е концерт по случай празника Рамазан Байрам 2003 г. в партньорство със Сдружение "Маказа-2002", Момчилград. Изпратени са покани до териториалните организации на хората с увреждания: до председателя на местното Дружество на инвалидите, председателя на общинската структура на незрящите и техните членове. Съобщение за предстоящия концерт е публикувано в местния печат. Средства за концерта са осигурени от Община Момчилград и от проекта "Равни възможности за всеки от нас" на Сдружение "Маказа-2002". В партньорство с това сдружение през май 2004 г. е организирана екскурзия до Златоград за хората с увреждания, която за някои от тях е първото пътуване извън Момчилград.

Проведена е анкета за отношението н а жителите на Община Момчилград към хората със слухови увреждания, а резултатите от нея са публикувани във вестник "Нов живот", като по този начин се създава разбиране и съпричастност у обществеността на Момчилград. 89% от анкетираните познават човек със слухови увреждания, който е техен познат , приятел , роднина или съ сед и им се е налагало да общуват със слухоувреден човек на публично място или вкъщи. 83% от анкетираните не искат да се замислят какво биха работили, ако са слухоувредени . Ако са слухоувредени, 51% не знаят дали биха имали същите приятели и познати, а 36% са категорични, че не биха имали. 55% са на мнение, че би трябвало да има служители, владеещи жестомимичния език в МВР, Дирекция "Социално подпомагане", Районен съд, Общинска администрация, читалище и болница. И според 69% от анкетираните 15 - минутните новини с жестомимичен превод не са достатъчни, за да бъдат информирани хората от тази целева група.

В края на 8-месечния курс по жестомимичен език, през май 2004 г., е проведен изпит на курсистите. Изпитът е взет успешно от 9 души, при записали се доброволци около 20 души. На издържалите изпита са връчени удостоверения от Централния съвет на Съюза на глухите в България. Информация за владеещите жестомимичния език е разпространена от местните медии.

Резултати

Проектът създава благоприятна среда за социалната интеграция на хората със слухови увреждания чрез изграждане на възможности за общуване във всички по-важни институции болница, служба за социално подпомагане, училище, поща. Успешно завършилите курса по жестомимичен език доброволци са 9 души, а броят на анкетираните граждани на Община Момчилград е 50 души. Местни бизнес организации подкрепят събитията, организирани за хората с увреждания. Създава се добро партньорство между Община Момчилград, НЧ "Нов живот" и Сдружение "Маказа-2002", с активното включване на местните медии.

За повече информация се обръщайте към:

Айлин Рамадан Осман,

Камбер Осман Камбер,

Народно читалище Нов живот

ул. Момчил Войвода 2

Момчилград 6800

тел.: (03631) 40 17, 40 34; 0889 648486

[email protected]

Левент Хасан,

Община Момчилград

ул. 26 декември 12

Момчилград 6800

тел./факс: (03631) 23 97, 0899 923413

[email protected]

Иноватор: Айлин Рамадан Осман
Дата на публикация: 05 септември 2004
Номинации: 1
Айлин Рамадан Осман

Момчилград - 6800
ул. Момчил Войвода 2
Tel:(03631) 40 17, 40 34; 0889 648486
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]