Идеята за проекта се ражда при обсъждане на проблемите на възрастното население, което живее на територията но община Струмяни и е разпръснато в 21 населени места, 15 от които са разположени във високите части на Малешевска планина. Високопланинският и труднодостъпен терен, както и липсата на пазар на труда са предпоставка за високия процент мигрирали жители към големите градове. В планинските села са останали само хора в пенсионна и предпенсионна възраст, които не биха могли да се пенсионират поради факта, че в последните 10 години никой от тях не е осигуряван.
80 % от хората в пенсионна възраст получават минималната за страната пенсия, която не стига за закупуване на така необходимите за тази възраст лекарства. Високият и труднодостъпен терен е предпоставка за ниска степен на здравно, социално и административно обслужване. Инициативата за разработването на проекта е поета от Читалищното настоятелство, насърчавано и подкрепяно от общинското ръководство. Проектът е осъществен в рамките на Програма "Подобряване на социалната среда" на ФРМС, с финансовата подкрепа на Фондация "Чарлз Стюарт Мот".
Първи етап
Ремонтните дейности по преустройството на помещение Клуб на пенсионера - собственост на читалище "Будител" - с. Струмяни - са извършени от фирма, определена от ОбА-Струмяни. За 15 дни помещението е изцяло преустроено, освежено и оборудвано с необходимите за целта консумативи. Особено доволни са пенсионерите в Струмяни, които от дълги години са си мечтали за клуб на пенсионера в центъра на селото.
Втори етап
От първи септември 2003 г. започва изпълнението на програмните дейности. Проведена е съвместна среща между институциите, имащи отношение към проблемите на целевата група - ОбА-Струмяни, ДСП, МВР, ТЕЛК и др. Издирени, анкетирани и картотекирани са самотните възрастни хора, нуждаещи се от помощ, чрез тясно сътрудничество с кметовете на населените места.
Организирано е обучение на екипа за реализация на дейностите по проекта. Ангажирани са две медицински сестри, които измерват кръвното налягане и правят други медицински манипулации по домовете на трудно подвижните пенсионери в общината, които наброяват около 25 души и на пенсионерите с хронични заболявания посещаващи Клуба на пенсионера.
Предоставяни са и други социални услуги:
- Почистване по домовете на самотните и трудно подвижни пенсионери;
- Закупуване на лекарства и хранителни продукти;
- Плащане на сметки за ток, вода, телефон и др;
- Помощ при попълване на документи.
Сформирано е инициативно ядро, подпомагащо реализацията на инициативите по проекта, свързани с проведените Вечери на третата възраст:
- Обсъждане на проблеми, свързани с пенсионната възраст:
- пенсионно осигуряване;
- здравно осигуряване.
Организиране на различни изложби, свързани с християнките празници - Бъдни вечер, Йордановден, Лазаровден, Бабин ден, Великден др., на които се представят ръчно изработени изделия.
Участия с автентични песни и хора на пенсионерите, посещаващи клуба в читалището на различни празници и тържества. В село Струмяни всяка година се празнува традиционния събор посветен на празника Св. Константин и Елена. На този празник в двора на черквата на селото за здраве се дава курбан. Там пенсионерите от автентичната група за песни и танци пеят и играят.
Възрастните хора са приобщени чрез създадените възможности за организиране на ежедневието и свободното им време; пенсионери, запазили своята жизненост са включени в полезни инициативи за подпомагане на нуждаещите се възрастни хора; учреден е Клуб на пенсионера .
Обединяването на усилията на общината, партньорите по проекта и нестопанските организации осъществява баланс между нуждите и интересите. Изградено е чувството за значимост у пенсионерите в общината. Повдигат се духа и надеждите на хората от третата възраст.
[Номинирай]
назад