Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В град Добрич през учебната 2002/2003 г. в средните училища са обхванати 3500 ученика, като 1400 от тях през 2003 г. навършват 18 години и на предстоящите общински избори през октомври за първи път ще се явят пред изборните урни. Студентите в петте филиала на ВУЗ в града са над 2000, мнозинството от които - жители на града. Не е тайна увеличаващата се аполитичност сред населението изобщо и при младежите конкретно. Това води до постоянно намаляване броя на участниците в изборите и оттам - до самолишаване на неучаствалите от възможността да влияят върху управлението на страната и на общините. В момента нито един от 41-те общински съветника в град Добрич не е по-млад от 30 години. В дейността на постоянните комисии при Общински съвет няма привлечени представители на младото поколение. Няма създадена традиция и не се полагат усилия за запознаване на младите с основните законови положения, касаещи местното самоуправление. Не се прави нищо за обучение, подготовка и привличане на техни представители в управленските структури на общинско ниво.
Практика

Практиката представлява първият (начален етап), целящ ликвидиране на описаните по-горе слабости в един втори (по-късен) етап.

За изпълнение на поставената цел се реализират мероприятия в две направления:
1. Провеждане на обучение на избрана представителна група от 49 учащи се, главно ученици от ХІ и ХІІ клас и студенти, проявяващи интерес към въпросите на местното самоуправление, като подборът им се извършва с помощта на Градския младежки съвет.

Обучението се осъществява по предварителен утвърден месечен план и с тематика, засягаща въпроси на местното самоуправление, като:
Състав, права и задължения и Правилник за дейността на Общински съвет;
Национално сдружение на общините в Република България и Национална асоциация на председателите на общински съвети. Устройство, цел, задачи;
Регионални асоциации на общини. Еврорегиони и трансгранично сътрудничество. Цел, задачи, възможности;
Общински бюджет принципи на изготвяне. Значение.

За лектори са привлечени председателят на Общински съвет, кметът на общината, членовете на кметския екип и др.

2. Подготовка на членовете от групата за бъдещо участие в местното самоуправление чрез разпределението и участието им със съвещателен глас в дейността на постоянните комисии на Общинския съвет съобразно техните интереси и предпочитания.

При осъществяването на практиката екипът не среща съществени трудности. Идеята е подкрепена както от Младежкия градски съвет, така и от общинските съветници и се осъществява съгласно приетия план. Средствата за заплащане на зали, апаратура, кафе-паузи и други материали се заделят от бюджета на Общинския съвет. Лекциите и заседанията се посещават масово от определените участници.
Резултати

Наблюдава се редовно участие, голям интерес, сериозно отношение на участниците и видимо повишаване на нивото на техните познания за същността и значението на местното самоуправление, изразено при дискусиите и правените предложения.
Иноватор: доц. д-р Ташо Ташев
Дата на публикация: 01 септември 2003
Номинации: 1
доц. д-р Ташо Ташев
Председател на Общински съвет
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:(058) 600 406
Fax:(058) 600 703
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]