Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Гражданите на Добрич нямаха възможност да вземат участие пряко в сесиите на Общинския съвет. Съгласно Правилника на дейността на ОбС, по предложение на някой съветник, след гласуване, можеше да се даде думата на гражданин за изказване по дадена точка от дневния ред при разглеждането й. Липсваше възможност гражданите да вземат думата по свое желание, като задават въпроси и правят предложения по актуални и от обществена значимост проблеми, на които да получат отговор и по този начин да упражнят правото си за по-широко участие в местното самоуправление.
Практика

На свое заседание от 20 август 2002 година по предложение на председателя на ОбС гр. Добрич е взето решение, след изчерпване на дневния ред на всяка сесия да се дава думата на до трима граждани, които в рамките на 5 минути да могат да се изкажат по който и да е проблем от обществена значимост, като отправят питания, правят коментари и дават предложения за решаването им. Достатъчно е гражданинът малко преди началото на заседанието да направи писмена заявка в Секретариата, на която да фигурира името и адресът му и желанието да се изкаже. Редът на изказванията се определя по реда на подаване на заявките без никаква друга намеса.

Такава практика до момента не фигурираше в дейността на нито един друг Общински съвет в страната. Нейната реализация става възможна чрез приемане на решение на Общински съвет, което води до съответни промени и в Правилника на дейността на ОбС град Добрич.

За осъществяването е проведена предварителна работа с общинските съветници в различните комисии. По този начин е преодолян наличният консерватизъм и съпротива при част от тях поради опасения, че по този начин ще се разреши на недобросъвестни граждани да злоупотребяват с даденото им право, като поставят лични проблеми или необосновани нападки и обиди по отношение на ОбС и ОбА.

Изменение на Правилника за организацията и дейността на Общински съвет град Добрич

Общински съвет град Добрич да прие следното
Рeшение 47 -2
Общински съвет град Добрич на основание чл. 21, ал. 3 от ЗМСМА изменя чл. 24 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет град Добрич както следва:
1. Съществуващия текст в чл. 24, гласящ Лица, които не са общински съветници, могат да присъстват на заседанията, като заемат определените от председателя на съвета места. По време на заседанията те нямат право да нарушават реда по какъв и да е начин става чл. 24, ал. 1.
2. Към чл. 24 се създават ал. 2 и ал. 3 с текстове:
(2) Лицата по горната алинея имат право да вземат думата в края на всяко заседание за изказвания САМО по въпроси и проблеми от обществена значимост.
(3) В рамките на едно заседание се допускат максимум три изказвания на граждани, с продължителност до 5 минути. Определянето на лицата, които ще се изказват се извършва по реда на подаване заявка в Секретариата на сесията преди нейното начало в деня на провеждането на същата.
Резултати

Резултатите се оказаха положителни, като не се потвърдиха мрачните прогнози за наплив от изказващи се и губене на време с предложения, поставяне на лични проблеми и неоправдани обидни квалификации по отношение Общинския съвет и общинската администрация.

До момента изказванията са средно по две на сесия, като над 80 % са по съществени, значими обществени проблеми, придружени с удачни предложения за разрешаването им.
Иноватор: доц. д-р Ташо Ташев
Дата на публикация: 01 септември 2003
Номинации: 1
доц. д-р Ташо Ташев
Председател на Общински съвет
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:(058) 600 406
Fax:(058) 600 703
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]