Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
"Зелена следа"
Община град Добрич
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Добрич е един от първите градове в България, който има план /от 1999 година/ за развитие на Зелената система и Правилник за прилагане и реализация. В плана за Зелената система, съобразно характерните за града ландшафтно-градоустройствени и демографски условия, са определени категориите и параметрите на зелените площи. Градът е разделен на четири паркови района, които съвпадат с административните райони, с което се постига по-висок организационен ред и оперативност при реализацията на Зелената система.
Един от начините за реализация и поддържане на елементите на Зелената система е използване на различни форми на обществено-гражданска инициатива.
В годините преди 1997 Община град Добрич се грижи за изграждане и поддържане на Зелената система на територията на града, но като нерешен проблем стоеше въпроса по опазване на растителността и чистотата на зелените площи. Това породи идеята за ангажиране на обществеността при решаване на проблема и намиране на форма за гражданско участие.
Практика

Честването на 130 години Градски парк Св. Георги оказа влияние както на нас като пряко ангажирани в изграждане на Зелената система на Добрич, така и на самочувствието на гражданите - собственици на един парк с история и минало, свързани с поредица от събития и личности, засягащи почти всяко семейство в града.
Проучвайки миналото на парка, стигнахме до извода, че той се е запазил в добро състояние през годините, най-вече поради факта, че почти всеки от по-старото поколение е взел активно участие в неговото изграждане.
Мероприятията през тази юбилейна година включват обявените пролетни - Великденски и есенни почиствания на града, съпроводени с безплатно предоставяне на посадъчен материал /дървета, храсти, цветя/ на граждани за озеленяване на обекти на територията на града. Голяма част от посадъчните материали са производство на декоративен разсадник към Община град Добрич.

Тази инициатива се прие добре от добричлии, но като слабост на инициативата може да се отчете липсата на грижи от страна на гражданите за поддържане на засадените растителни материали през годината.
От 1998 година тези мероприятия имат конкурсен характер. Обектите са разделени на следните категории:
Най-добре озеленено и поддържано около блоково пространство;
Най-добре озеленен и поддържан частен двор;
Най-добре озеленен и поддържан училищен двор;
Най-добре озеленен и поддържан двор на детска градина;
Най-добре озеленен и поддържан търговски обект.
Конкурсът се обявява всяка година през пролетта чрез медиите. Посочват се категориите, условията за участие, срок за кандидатстване и наградите. Комисия от специалисти, определена със заповед на Кмета на Общината, се запознава на място и класира заявените за участие обекти. Резултатите от конкурса се обявяват на общоградски концерт и се връчват грамоти и награди. Обикновено това е градинска техника и инвентар, необходими за поддържане на зелените площи.
Под тази форма инициативата продължи до 2000 година, като през 1999 и 2000 година се включи още една категория Най-добре озеленена и поддържана тераса /балкон/ . В случаите, когато живущите се организират по входове и жилищни блокове, са предоставяни безплатно подходящи цветни видове.
От 2001 година проектът на Общината премина в нова фаза гражданите приеха ангажимента по поддържане на зелените площи като своя грижа, като се запази практиката за предоставяне на безплатен посадъчен материал. Новият момент е, че Община град Добрич пое ангажимента да осигурява и други допълнителни материали, необходими за изграждане и подобряване състоянието на зелените площи плодородна почва, тревни смески, съвети от специалист и др.
Резултати

Постепенно през годините в гражданите на Добрич се изгради чувство за отговорност, инициативност и желание за лично участие в изграждането, поддържането и опазване чистотата на околната среда. В резултат на работата ни с младото поколение се радваме на активност от тяхна страна, както при поставяне на проблемите пред Общината, така и при тяхното решаване. Положителното е, че младите хора предлагат начини за решаване на проблемите, без да изключват своето активно участие.
Постигнатите резултати са:
Повишаване активността и отговорността на гражданите по отношение изграждане, поддържане и опазване чистотата на зелените площи;
Влагане на личен елемент при оформяне на зелените площи;
Лична ангажираност за опазване и поддържане на създаденото;
Водеща роля на младите хора при иницииране на дейности, свързани с оформяне на околното пространство.

Иноватор: Ганка Пенева
Дата на публикация: 22 юли 2003
Номинации: 16
Ганка Пенева
гл. експерт "Озеленяване"
Добрич - 9300
"България" 12
Tel:058/600-705
Fax:058/601207
http://www.dobroch.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]