Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сътрудничеството между Община Казанлък и Германската социална асоциация AWO гр.Касел датира от 1997 г. Инициатор на това сътрудничество беше казанлъчанката д-р Радка Арнолд, която работи в системата на AWO в гр. Касел. Първоначално партньорите от гр.Касел поемат ангажимент периодично да изпращат хуманитарни помощи за социалните и здравни заведения в гр.Казанлък. С тяхна помощ е оборудван реконструирания от общината Дом за лица с физически увреждания.
Практика

В последствие връзките на AWO - гр. Касел, представляван от г-жа Бригите Менде и община Казанлък продължават със сключването на Договор за партньорство в областта на социалните грижи на 09.10.1998 г. С реализирането на договора се насочва вниманието към подобряване грижите за старите хора в специализираните заведения. Теоретичното, практическо и езиково обучение на медицински сестри от домовете за стари хора е фактор за завишаване критериите при обгрижване на домуващите лежащи и възрастни хора.

Съгласно този договор 14 медицински сестри и социални работници от Домовете за стари хора (три на брой) и Общинска болница взимат участие в двегодишен проект за повишаване на квалификацията си. Ръководител на проекта от немска страна е д-р Арнолд. Обучението се провежда в няколко модула в България и Германия. Освен курсовете по неврология и деменция, в програмата се включва и изучаване на немски език.

Практическото обучение се осъществява в социалните заведения на AWO в Германия в продължение на един месец. През 2000 г. езиковото обучение продължава в България.

Проектът между община Казанлък и AWO Германия е трамплин към крайната цел на проекта, която се осъществява през 2002 г., когато се слага началото на следдипломна специализация за медицински сестри по гериатрия в Медицински колеж на Тракийски университет гр.Стара Загора.
Резултати

22 медицински сестри от Казанлък и Стара Загора са включени в Пилотния проект между AWO - Германия, Тракийски университет, Община Казанлък и Община Стара Загора. Успешните резултати и натрупаният опит дават надежда, че с този проект е сложено началото на разкриване на специалност Гериатрична медицинска сестра в България.
Иноватор: Милка Тенева, Началник отдел Социална политика <br>Катя Киликчиева, Секретар
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 2
Милка Тенева, Началник отдел Социална политика <br>Катя Киликчиева, Секретар

Казанлък - 6100

Tel:(0431) 622 50, (0431) 231 92
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]