Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В търсене на форми и пътища за развитие на туристическата дейност в Община Разград бяха обединени усилия за провеждането на крупна културна изява с международни измерения, която да акцентира върху уникални особености на региона, да бъде визитна картичка на Разград пред Европа и света, да направи града привлекателна дестинация за посетители от страната и чужбина. Идеята за организиране на изява с насоченост към българското кисело мляко, местните капански традиции и художествените занаяти е инициирана от нестопанския сектор в лицето на Йосиф Иванов, председател на Съвета по туризъм и предложена на ръководството на Община Разград. Тази идея е доразвита и е разработена концепция за практическа реализация, базираща се на приоритетите за отваряне на град Разград към света и темата за европейска културна интеграция.
Практика

От 3 до 7 юли 2002 г. в Разград се провежда Фестивал на народните традиции и художествени занаяти и Панаир на киселото мляко по проект на Община Разград, финансиран от Европейския съюз. Партньори по проекта са Центърът за икономическо развитие, Съветът по туризъм и Асоциация Световно партньорство в Разград. Цел на проекта е опознаването на националните култури на европейски страни и подпомагане процесите на европейска културна интеграция чрез провеждане на фестивал с международно участие всяка година и превръщането му в значимо събитие в европейския културен календар.

Фестивалните дни започват с международен фолклорен концерт на открито в центъра на града, предхождан от дефиле на всички участници, облечени в традиционни костюми.

В дните на фестивала в града е организирано изложение-базар на произведения на художественото занаятчийство. Повече от 30 майстори показват своите творби от различни жанрове. Силен акцент на тази тема е проведеното обучение Първи стъпки в занаята . Седемдесет деца от Разград усвояват приложни изкуства с елементи на старите занаяти в различни направления декориране с царевична шума и текстилни материали; моделиране на фигури от дърво; изработка на пана и украшения чрез съчетаване на плетиво и шнур; малка пластика с работа върху глина, восък и бронз; иконопис; тъкачество; изработване на капански накити, грънчарство.

В Библиотека Проф. Боян Пенев е организирана международна научна конференция на тема Традиционна духовна и материална култура на европейските народи . Представени са научни доклади и съобщения на учени и изследователи, доказали своя принос в европейската наука.

В етнографския музей в Разград е проведена дегустация на храни и напитки, традиционни за някои европейски страни. Проведен е и конкурс за производство на българско кисело мляко и млечни продукти и традиционни ястия с мляко. В заведения за хранене в стария квартал Вароша и в хотел Разград се предлагат ястия, приготвени от мляко и млечни продукти и се изпълняват фолклорни програми.

Кулминация на празниците в Разград е грандиозният спектакъл Капанска сватба , представен на площада в село Гецово пред стотици зрители. Гостите на спектакъла са превозени до селото с изписани специално за случая магарешки каручки атракция за гости и туристи.

В различните изяви на фестивала са включени над 700 участници от региона, страната и чужбина. Участват фолклорни състави от Гърция и Италия, представители от Франция и Русия. Фестивалът е посетен от гости от европейски страни, Русия и САЩ.
Резултати

С проведения фестивал е създаден форум за представяне на народни традиции, опознаване на национални култури и междукултурен диалог. Постигнат е принос към възраждане традицията на художествените занаяти и провокиране на интерес към подобни прояви сред деца. Придобиват ново измерение връзките на Разград с градове-партньори от Европа и е поставено начало на нови връзки. Издадени са печатни и видео- материали за популяризиране изявите на фестивала, традиционната култура на местната етнографска група Капанци , млечната българска кухня и прочутото лудогорско кисело мляко. За реализацията на проявата се изгражда сътрудничество между местна власт и нестопански организации, което се превръща в особено успешно и ползотворно партньорство, допринесло за цялостния краен ефект на инициативата.
Иноватор: Иванка Бъчварова, Гл. експерт Култура <br>Ралица Русева, Мл. експерт
Дата на публикация: 31 януари 2003
Номинации: 1
Иванка Бъчварова, Гл. експерт Култура <br>Ралица Русева, Мл. експерт

Разград - 7200
бул. Бели Лом 37 А
Tel:(084) 660 091
Fax:(084) 600 090

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]