Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Съвместната дейност на Центъра на НПО и РДВР - Разград започва през януари 2000 г. с реализирането на проект Увеличаване на обществената подкрепа за действията на полицията в Разград . Идеята за подобряване и укрепване на общественото възприемане на полицейската институция възниква след проучване на общественото мнение. Организирани са дискусии и фокус-групи, в които участват журналисти от местните медии, представители на малцинствените групи и НСО, бизнесмени, граждани. Предвид спецификата на областта възниква необходимост да се създадат условия на полицейските служители за запознаване с особеностите на общуването на хора от различни култури роми, турци, власи.

При реализацията на втори проект с полицията Заедно решаваме (2001-2002) Центърът на НПО в Разград следва своята мисия: да работи за подобряване ефективността при работата на районните инспектори и служителите от патрулно-постовата дейност на РДВР-Разград с представителите на етническите групи, като се повиши самочувствието им и се справят по-добре със служебните си задължения; да се увеличи отзивчивостта, сътрудничеството и доверието на гражданите към труда на полицаите.
Практика

Познаването на културните особености на етническите групи ще помогне за изработване на положителен подход към определени ситуации, възприемане като проблемни.

Началото на процеса (2001 г.) започва с откриване на пет постоянни приемни за срещи на граждани с полицейски служители в различни райони в област Разград. Специално внимание е отделено на равнопоставеното участие на жените и мъжете. Дискутирани са теми, свързани с характера на демокрацията в България, с религията и културните сблъсъци, с формите на етническа дискриминация и основните права и свободи. Осъществен е консултативен процес със специалисти и служители на РДВР - Разград, обучени са полицейски служители за общуване в мултикултурен контекст, осъществено е обучение на лидери от различни етнически общности за подобряване на комуникативните умения и провеждане на граждански инициативи, предотвратяващи обществени сблъсъци и неподчинения, които се срещат в районите със смесено население. Обучението на служителите на РДВР включва тренинги Положителни професионални стандарти на поведение на полицейските служители в условията на мултикултурно общество и Ефективно общуване в мултикултурните взаимоотношения . За лидерите на малцинства са организирани семинарите Придобиване на социални комуникативни умения и Провеждане на граждански инициативи . Целта е развиване на комуникативни умения, вземане на правилни решения за даден проблем, самоорганизиране и защита на правата.

Проведени са образователни посещения в домовете на граждани от различни етнически общности и религии. Обсъждат се проблемите на общуване на представителите на етническите общности с полицията и възможностите за тяхното разрешаване. Вниманието е съсредоточено върху трудностите и опасностите от неуспех. Целта е да се направи работата на полицаите по-успешна, а програмата е ориентирана към демократичните принципи, човешките права и етническите взаимоотношения. През цялата година се осъществява мониторинг върху местните вестници Екип 7 и Гледища . Попълнени са карти за мониторинг за всяка публикувана статия във връзка с работата на РДВР Разград. В преобладаващата част от тях е изразено положително мнение за дейността на полицията в Разград.

Организиран е Ден на отворените врати, като е предоставена възможност на ученици от няколко училища в гр. Разград и с. Стражец да се запознаят с трудната и отговорна работа на полицейските служители. Организирани са посещения на Службата за противопожарна безопасност и демонстрация на умения на полицейски кучета на Градския стадион.

Общественият форум на 22.05.02 г. събира заедно представители на различни обществени групи, общности и институции: служители и ръководството на РДВР-Разград, лидери на етнически групи, бизнес среди, НСО, журналисти, представители на местната и държавна власт, лекари, учители и др. На форума е приет План за положителни действия на полицията и етническите групи в Разград , разработен с участието на различни общности и институции. Планът регламентира действията на РДВР - Разград, насочени към оптимизиране на външната и вътрешна среда и действията на етническите групи. Като част от Плана е сформирана Група за подкрепа на полицията в Разград. Групата е представителна за всички етнически общности и работи за подобряване взаимодействието на полицията с представителите на етническите общности. Участват 15 представители от етническите групи от всички седем общини в област Разград. Тя осъществява своята дейност в съответствие с Правилата за работа, които е приела на своето първо заседание. Балансирано са представени двата пола 8 мъже и 7 жени, като седем са представители на общините извън Разград.

Проект Заедно решаваме има собствена уеб-страница http://zaedno-reshavame.hit.bg Подготвена е дипляна и брошура за проекта (тираж 1200 броя) с полезна информация за правата на гражданите и правомощията на полицейските служители, важни телефони и ролята на полицията в защита на националните малцинства и уязвимите групи в обществото.
Резултати

В резултат на ефективното сътрудничество с РДВР - Разград Регионалната Дирекция на Вътрешните Работи в Разград приема като публичен документ План за положителни действия на полицията и етническите групи в Разград . Програмата за обучение на полицейски служители и обучението на лидерите на етническите групи подпомагат изработването на добра политика за добри човешки взаимоотношения, добри комуникативни умения, висококачествено обслужване и уважение към всички, независимо от произхода им. Създадени са условия за граждански контрол върху работата на полицията. Постигнато е засилено участие на различните обществени и етнически групи в процеса на реформи в полицията чрез осъществяване на широк консултативен процес с помощта на специалисти.
Иноватор: Георги Милков
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 4
Георги Милков
Център на неправителствените организации
Разград - 7200
ул. Княз Борис 72
Tel:(084) 66 16 94
Fax:(084) 66 06 68
http://zaedno-reshavame.hit.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]