Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Историята на дома датира от 1961 г., когато през януари в с. Кален, Община Мездра, е открит "Социален дом за деца с душевни недъзи от 3 до 10 г." След дълги години, поради липса на нормални условия за живот на домуващите и неизпълнение на многократни предписания за извършване на ремонт на съществуващата база, ХЕИ - Враца издава окончателна заповед за закриването му. Тогава Община Мездра протяга ръка на дома. С решение на Общинския съвет от 05.03.1993 г. се предоставя сградата на бившата общинска болница за "Социален дом".
Практика

След извършването на основен ремонт на част от сградата, тя е пригодена според изискванията на ХЕИ - гр. Враца за новото си предназначение. Благодарение на усилията на общинското ръководство и финансовата помощ на Посолството на Великобритания, РТК"Мобиком", Бритиш газ, Банка "ДСК" - централно управление - София, Агенция за чуждестранна помощ и частни лица, на 31.12.1993 г. 47 деца с различна степен на умствена изостаналост престъпват прага на новия си дом.

По-късно е изграден и обзаведен рехабилитационен комплекс, който е многофункционален и необходим на децата и четири детски площадки. През 2001 г. чрез кандидатстване пред "Фонд за регионални инициативи и с участието на Община Мездра, е извършен основен ремонт на третия етаж на сградата и подпокривната конструкция, с което се създават условия за увеличаване капацитета на дома от 47 на 72 домуващи. След влизането в сила на ЗСП от 2003 г. с решение 393/22.01.2003 г. на ОбС Мездра е създаден Общински център за социални услуги и дейности, като второстепенен разпоредител с бюджетни средства. Домът е преобразуван в "Дом за деца и младежи с умствена изостаналост от 3 до 25 г." (ДДМУИ).

Традиционни през последните години стават срещите в дома за Коледа и Деня на детето на спонсори с децата и техните прекрасни художествени програми и изложби от саморъчно изработени сувенири. Традиционни стават и изложбите базари с тези сувенири във фоайето на сградата на Общинската администрация и Ритуалната зала за Коледа и Великден, на които децата сами представят и "продават" изложените сувенири.

През 2003 г. в заведението се работи по следните проекти и програми:
- Проект "Помощта днес - утрешна надежда" към Образователен тръст БАГАВАТ - благотворителна организация със седалище в град Бристол - Великобритания. Проектът е насочен към "финансиране с цел самофинансиране". Чрез него се предоставят възможности за материално-техническо обезпечаване на трудотерапевтичната дейност и подпомагане развитието на полезни практически умения на децата в неравностойно положение от Дома, устойчивост на трудотерапевтичния процес - приходите от продажби на изделия, изработени от децата, да осигурят самофинансиране на трудотерапевтичната дейност и след оттегляне на тръста. Всичко това е постигнато чрез участие в пет благотворителни базара и постоянни продажби на туристическия пазар в курортите Слънчев бряг, Поморие и Несебър;
- Програма за интегрирано образование на деца със специални нужди, финансирана от британското Министерството за международно развитие, РТК "Мобиком" и Община Мездра, който стартира през 2001 г. в Помощно училище "д-р Петър Берон" - Враца и ДДМУИ - Мездра, с цел ограмотяване на 8 деца и интегрирането им в обществото. Екип от специалисти (лекар, психиатър, психолог, логопед, соц. работник, рехабилитатор, трудотерапевт и олигофренопедагог - начално обучение) извършват подбор на деца с различна степен на умствена изостаналост с цел експеримент - възможност за ограмотяване след една година индивидуална работа с децата. Екипът изготвя становище и стига до извода, че децата са постигнали очаквания резултат, а именно пристъпване към нов етап - ограмотяване в ПУ "д-р П. Берон" - Враца, за което е получена подкрепа и разбиране от директора и персонала на Помощното училище.

Програмата на британското Министерство за международно развитие предоставя на Дома автобус за придвижването на децата до училището, РТК "Мобиком" осигурява горивото и Община Мездра (Общински център за социални услуги и дейности) осигурява храната на 8 деца. Като следващ етап в развитието на проекта предстои професионалното обучение на децата, с което да се постигне социална им интеграция в обществото.

- В момента се работи по проект "Газификация на дома" с цел намаляване разходите за отопление, като с подкрепата на Община Мездра се търсят спонсори.
Резултати

Няма по-голяма радост от усмивките по лицата на децата, при многобройните срещи с тях в Дома и в Общината. Усмивки на радост от прекрасните условия за живот, създадени с усилията на много хора, чиято цел е приобщаването на тези деца към обществото. Домът разполага с много добра база и видове специалисти, необходими за такъв вид заведение: психиатър, рехабилитатор, логопед, трудотерапевт, социален работник, олигофренопедагози и медицински персонал. 8 деца са успешно образовани и интегрирани.
Иноватор: Наталия Христова-Горанова, Директор ОЦСУД<br>Галя Цветанова, Директор ДДМУИ
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 22
Наталия Христова-Горанова, Директор ОЦСУД<br>Галя Цветанова, Директор ДДМУИ

Мездра - 3100
ул. "Христо Ботев" 27
Tel:(0910) 21-01, в.118, (0910) 20-32
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]