Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През последните години в България рязко се увеличава броят на децата с гръбначни изкривявания (по данни на Министерството на здравеопазването, Дирекция Здравна профилактика и държавен санитарен контрол те са над 50 %). Поради финансовата криза съществуващите по-рано групи по лечебна физкултура в училищата са закрити, без Министерство на младежта и спорта и Национална здравно-осигурителна каса да предлагат алтернатива. Достъпът до здравни услуги на социалнослаби деца е силно затруднен. Частни кинезитерапевтични кабинети предлагат изправителна гимнастика на цени, непосилни за семейства, в повечето от които има поне един безработен. Проблемът е още по-актуален за децата от социалните домове.
Практика
Основните дейности по проекта са предоставяне на възможности за лечебна физкултура и кампания за повишаване на здравната култура. Той е подчинен на изискването детето да има най-високият стандарт на здравословно състояние и на улеснения за лечението на заболяванията и възстановяване на неговото здраве , вписано в Конвенцията на ООН За правата на детето . Иновативният момент е предлагането на социална услуга, която в условията на криза не се осигурява от държавния сектор. Друга иновация е създаване съвместно с Общината на Обществен съвет по гръбначните изкривявания, чиято крайна цел е лечебната физкултура да влезе в редовната учебна програма.

Партньор на Сдружение Икар по проекта е Община Хасково. Съвместната работа на община и НСО в рамките на този проект е добре действащ нов модел в образователната и социалната сфера, който работи в интерес на подрастващите.

Проектът, финансиран от Програмата ФАР-Аксес на Европейския съюз, е разработен с активното участие на Дирекция Социални дейности при Община Хасково, ХЕИ Хасково - Отдел Промоция и профилактика на здравето и Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа Надежда , детски лекари, медии, както и с участието на целевите групи. Подготвителната дейност, извършена от Сдружение Икар , са събраните данни за разпространение на заболяването, за нагласата на деца и родители за заниманията по изправителна гимнастика извън училищната програма, наличната спортна база и уреди, специалисти по ЛФК и възможности за тяхното обучение. Със съдействие на общината във всички училища са организирани медицински прегледи от училищните лекари, след което диагностицираните деца са прегледани от специалист-ортопед.

След уведомяване на родителите са организирани групи за занимания по лечебна физкултура в извънучебно време. В тях са включени 240 деца. Учителите по физкултура, водещи заниманията, са обучени от най-добри специалисти по кинезитерапия. Закупени са леки спортни уреди - тояжки, обръчи, въженца, топки, гирички. На всички деца в целевите групи са осигурени мултивитамини, предписани от детски лекар. Изработен и тиражиран е илюстрован тест за установяване на начални гръбначни изкривявания в детска възраст. Така в партньорство с Общината Сдружение Икар ефективно подобрява на местно ниво социалната среда на деца от 5 до 18 годишна възраст.

Досегашната практика на Сдружението от други два приключили проекта, финансирани от ФРМС и ФПББ, показва, че при системни занимания, включително при домашни условия, 85% от изкривяванията се отстраняват. Проектът е лесно приложим и в други общини и региони на България. Получените писма и телефонни обаждания от цялата страна в Сдружение Икар са свидетелство, че проблемът с детските гръбначни деформации не е изолиран. Сдружението вече е поело ангажимент да подпомогне организация в Софийска област, която има намерение да работи с деца с гръбначни изкривявания.
Резултати

Реализацията на проекта допринася за подобряване на телесната стойка и походка, за отстраняване на гръбначните изкривявания. Така се влияе положително върху цялостното физическо и психическо развитие на деца и тийнеджъри в деликатен етап от тяхното израстване. В резултат на проекта се създават трайни навици за системни занимания с физкултура и спорт. Проектът дава принос за подобряване грижата за сираци в социални домове, които са 27% от основната целева група.

Проектът повишава здравната култура на родители, учители и ученици, които научават, че заболяването не бива да се подценява, а това позволява по-ранното диагностициране на деформациите на гръбначния стълб. Обществеността оценява положително практиката нестопанският сектор да предлага здравна и социална услуга, която е конкретна и реално измерима.
Иноватор: Антоанета Станчева<br>Златка Михайлова
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 2
Антоанета Станчева<br>Златка Михайлова

Хасково - 6300
ул. Отец Паисий 23
Tel:(038) 3 61 70
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]