Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Създаването на социални предприятия е част от Пилотната програма за обществени фондове и социални предприятия, стартирала през месец септември 2001 г. с финансиране от Американската агенция за международно развитие и осъществявана от Каунтърпарт - България. Проектът Социални предприятия е създаден в отговор на възможността, която Закон за юридическите лица с нестопанска цел им предоставя да извършват и стопанска дейност за постигане на своята мисия и цели. Проектът си поставя следните цели:
- Създаване на 10-15 пилотни социални предприятия на НСО, предоставящи социални услуги на групи в неравностойно положение.
- Повишаване потенциала на НСО за управление и развитие на социалните предприятия;
- Създаване на заемен фонд Социални предприятия , осигуряващ облекчен достъп до финансов ресурс на социални предприятия;
- Популяризиране на практиката на социалното предприятие като средство за постигане на устойчивост чрез осъществяване на стопанска дейност.
Практика

Социалното предприятие е относително нова концепция за България. В основата й лежи необходимостта от подкрепа за групи в неравностойно положение, а естеството й се основава на разнообразните потребности на тези групи, което води до многообразие на моделите социални предприятия. Социалното предприятие може да наеме хора в неравностойно положение, да произвежда продукция, да реализира на пазара продукти и услуги, да предоставя платени услуги, както и да извършва друг вид стопанска дейност. Други модели на социално предприятие могат да бъдат: нестопанската организация да действа като посредник между целевата си група и пазара, както и да продава продукти и услуги пряко на своите клиенти и други членове на общността.

След първоначална оценка на сектора и проучване на съществуващия опит, Каунтърпарт направи подбор на нестопански организации, които предоставят социални услуги на групи в неравностойно положение. След селекция са избрани 23 НСО, регистрирани в обществена полза, на територията на цялата страна. Участниците преминават през цялостна оценка на своя организационен капацитет и нуждите от обучение, след което е изготвен дългосрочен план за специализирано бизнес обучение и техническа помощ. Избраните 23 нестопански организации получават обучение по бизнес планиране, счетоводство, финансов мениджмънт, маркетинг. Наред с обучителните семинари организациите имат достъп до индивидуална юридическа и икономическа консултантска помощ. Организациите ще продължат да получават секторно специфични и бизнес умения, както и юридическа и икономическа консултантска помощ в процеса на израждането на своето социално предприятие.

Всяко социално предприятие има достъп до финансови ресурси - безлихвени кредити за стартиране и развитие на социално предприятие на стойност до 5000 щ. д.. Каунтърпарт предвижда създаването на Заемен фонд Социални предприятия , който ще възлиза на сумата от 120 000 щ. д. и ще предоставя финансови средства на НСО, предоставящи социални услуги които имат жизнен бизнес план, за създаване или разширяване на социални предприятия или за други дейности, насочени към генериране на приходи.

Резултати от успешното социално предприятие могат да са: възможности за заетост на целевата група на НПО, разширяване на възможностите на НПО да предоставя услуги на своите членове и клиенти, възможности за обучение в лидерски умения, бизнес и финансово управление на служителите на НПО и на социалното предприятие. Освен това, социалното предприятие допринася за постигането на самостоятелност и финансова независимост на нестопанската организация.
Резултати

- Внедряване и популяризация на социалното предприятие като нов модел за нашата страна, който води до повишаване уменията и капацитета на НСО за предоставяне на социални услуги в контекста на новата национална стратегия за засилване ролята на НСО в социалната сфера.
- Повишаване капацитета на 23 НСО за ефективно управление на стопанска дейност в реална пазарна среда. - Съдействие при идентифициране на нови пазарни възможности, които водят до разнообразяване източниците за генериране на приходи от НСО. - Повишаване на пазарния потенциал на НСО и подобряване на качеството на социалните услуги и грижи за хората в неравностойно положение. - Създаване на възможности за заетост и трудова адаптация на целевите групи на участаващите НСО.
Иноватор: Мария Илчева
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 29
Мария Илчева
Програмен директор
София - 1504
бул. Евлоги Георгиев 113, ет. 1
Tel:(02) 944 10 71, 944 73 39
Fax:
http://www.counterpart-bg.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]