Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Проект Обществени фондове
Каунтърпарт България
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Обществените фондове в Чепеларе, Габрово и Благоевград са регистрирани като фондации в обществена полза през 2002 г. Създаването на Обществените фондове в тези три общини е подпомогнато от Каунтърпарт Интернешънъл - България американска неправителствена организация, която изпълнява финансирана от ААМР Пилотна програма за обществени фондове и социални предприятия . Целта на проект Обществени фондове , компонент на пилотната програма, е да подпомогне граждански инициативи, които съответстват на местните нужди, чрез създаване на Обществени фондове, основаващи се на партньорство между трите сектора. Каунтърпарт предоставя методологическа, техническа и финансова помощ за създаване и укрепване на Фондовете, обучения на управителните им органи и обмяна на опит с подобни организации в други страни.
Практика

Създаването на Обществените фондове в Благоевград, Габрово и Чепеларе протича като процес на мобилизиране на общностите. Този процес се ръководи от Инициативни комитети, състоящи се от активни представители на трите сектора. Процесът включва широка информационна кампания, проведена в партньорство с местните медии; оценка на нуждите на общността чрез публични дискусии и обществени форуми и набелязване на приоритетите, по които ще работи Общественият фонд. Учредяването на Обществените фондове се извърши на открити събрания, достъпни за всички заинтересовани граждани. Ръководните органи на фондовете са избрани при открити и ясни демократични процедури. Управителните съвети на фондовете включват представители на трите сектора, които добре познават нуждите на съответната общност. Фондовете имат колективен върховен орган на управление Съвет на дарителите чийто състав се разширява с увеличаване на обхвата на работа на фонда и привличане на повече постоянни местни дарители. Вътрешният контрол се осъществява от Настоятелство, което се състои от местни граждани с висок обществен авторитет, които имат контролни и представителни функции. Постоянни и временни помощни комисии подпомагат дейността на Управителния съвет и Изпълнителния директор на Фонда. Членовете на управителните органи на Обществените фондове работят на доброволни начала.

Структура на фондовете: Съвет на дарителите; Управителен съвет и Настоятелство; Изпълнителен директор.

Новаторски момент в работата на Фондовете е широкото въвличане на граждани от всички обществени групи и сектори при определяне стратегията на организацията и нейните дългосрочни и краткосрочни цели. Общественият фонд предоставя възможност на всеки гражданин да стане дарител на средства или доброволен труд за благото на населеното място, в което живее. Фондът привлича както крупни, така и малки местни дарители и обединява усилията им за постигане на по-голям ефект от дарителството. Партньорството с местната власт помага да се избегне дублиране на инициативите и да се насочат ресурси към решаване на проблеми, за които обикновено не достигат средства в общинския бюджет.

Обществен фонд Чепеларе успешно завършва своя първи проект на стойност 89 200 лева през декември 2002 г. Проектът има за цел реконструкция и модернизация на уличното осветление в гр. Чепеларе с енергоспестяващи лампи. Местната общност събира 44 600 лева, които са удвоени по проект Обществени фондове . Фондът получава дарения от местния бизнес, от Общината и от над 1000 граждани. Освен пълна подмяна на старите осветителни тела с по-икономични, са монтирани и допълнителни електрически стълбове и лампи на местата, където липсват такива, както и атрактивно фасадно осветление на основните обществени сгради в Чепеларе Читалището, Общината, гимназията. Като бонус фирмата изпълнител осветява спортната площадка и градската ски писта. Чепеларе придобива нов облик, който веднага е оценен от посетителите през ски-сезона.

Обществен дарителски фонд - Габрово продължава набирането на средства по своята първа дарителска кампания. Целта на кампанията е определена на състоялия се през октомври 2002 г. Обществен форум. Ще се финансира ремонт на реанимацията на Окръжна болница, която в момента не отговаря на хигиенните стандарти, както и ремонт на помещение за създаване на скрийнинг център за ракови заболявания при жената. Проектът е на стойност 160 000 лева.

Обществен благотворителен фонд - Благоевград работи паралелно по реализацията на два проекта, имащи за цел подобряване на условията за спорт и отдих в Благоевград. Целта е определена на Обществен форум през декември 2002 г. В резултат на тези проекти ще бъде ремонтиран и обезопасен закрития плувен басейн в града и ще се създаде нова алея за спорт и отдих.
Резултати

До 2006 г. проект Обществени фондове ще подпомогне минимум 5 Обществени фонда в цялата страна. Очаква се Обществените фондове да допринесат за намаляване на зависимостта на местните граждански инициативи от външно финансиране и за активизиране на гражданското участие при решаване на проблемите на общността.
Иноватор: Моника Писанкънева
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 25
Моника Писанкънева
Мениджър проект Обществени фондове
София - 1504
бул. Евлоги Георгиев 113, ет. 1
Tel:(02) 944-10-71; 944-73-39
Fax:
http://www.counterpart-bg.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]